دانش آی آر
آيت‌الله خزعلي: غدير اتفاق مهمي است كه در 23 سال زندگي پيامبر(ص) افتاد
تعداد بازدید : 582

 
آیت الله "ابوالقاسم خزعلی" دبیر كل بنیاد بین‌المللی غدیر در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه ضمن تبریك عید غدیر خم گفت:غدیر اتفاق مهمی است كه در ? 23?سال زندگی پیامبر(ص) افتاد.

به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا، آیت الله خزعلی در ادامه به اهمیت ولایت امام علی (ع) طبق آیات و روایات اسلامی پرداخت.

او با اشاره به آیه ششم سوره احزاب و خطبه رسول اكرم در روز غدیر كه فرمودند، " هركس من ولی او هستم الان علی ولی اوست" افزود:برخی از اهل سنت چنین می‌گویند كه منظور از ولی دوست است در حالی كه عاقلانه به نظر نمی‌رسد كه ? 120?هزار نفر را در هوای سوزان نگهداشت كه به آنها گفته شود، علی دوست شماست.

آیت‌الله خزعلی گفت : بعد از اینكه مردم در غدیر خم جمع شدند و پیامبر گفت هر كس من ولی او هستم بعد از من علی ولی اوست، همه حاضران به علی (ع) شادباش و تبریك گفتند كه این امر نشان‌دهنده اتفاق مهمی در آن روز بود.

دبیر كل بنیاد بین‌المللی غدیر به فلسفه شال و عمامه سیاه سادات اشاره كرد و افزود:در همان روز كه پیامبر در محله‌ای به نام غدیر خم مردم را جمع كرد و ولایت علی را اعلام كرد، شال سیاهی به گردن علی (ع) انداخت و از آن زمان به بعد انداختن شال سیاه به گردن سیدها رسمیت یافت.

آیت الله خزعلی با اشاره به روایات مختلفی كه در فضایل امام علی (ع) آمده است، گفت: از خلیفه دوم تا ? 70?مورد روایاتی در تایید فضایل امام علی (ع) آمده است.

دبیر كل بنیاد بین‌المللی غدیر با اشاره به اینكه هم اینك جشن غدیر در همه جا برپاست و نمی‌توان منكر غدیر شد، گفت: غدیر مانند خورشید در وسط آسمان می‌درخشد.

خزعلی در بخشی دیگر از سخنانش و در بیان ارتباط بین دین و سیاست با اشاره به سخن مدرس كه گفته بود "سیاست ما عین دیانت ماست و دیانت ما عین سیاست ماست"، گفت: امام راحل در تایید این گفته می‌گویند، "سیاست از اركان اصلی دیانت ماست."
ایششان گفت: سیاست ما قوام دیانت ماست و سیاست و دیانت ما جدای از هم نیستند و تا زمانی كه سیاست را در دست نداشته‌باشیم بسیاری از احكام اسلامی و دینی را هم نمی‌توان به اجرا درآورد.

تاریخ درج : 1386/10/8
منبع خبر :
نام : شهر :