اخبار
منبع :

http://2.bp.blogspot.com/_zev81onbbjc/sw_2yqwqfui/aaaaaaaaike/4q4nzruflba/s1600/800px-yangshuo_yunnan_rice.jpg

برنج ابتدا حدود نه هزار سال قبل در چین کشت شد

مطالعه نقشه ژنتیکی برنج حاکیست که این گیاه فقط یک بار توسط انسان اهلی شد، و از آنجا به سایر نواحی انتقال پیدا کرد نه اینکه توسط گروه های مختلف به طور جداگانه و مستقل کشت شده باشد.

هم اکنون ده ها هزار نوع برنج وجود دارد، اما اینها در دو زیرگونه کلی جای می گیرند.این مطالعه که در نشریه اقدامات آکادمی ملی علوم آمریکا چاپ شده است حاکیست که برنج اولین بار حدود 9 هزار سال قبل در چین کشت شده است.

یک تئوری دیگر حاکیست که دو زیرگونه اصلی برنج - oryza sativa japonicaو o. sativa indica- به طور جداگانه و در نواحی مختلف آسیا کشت شدند.بررسی اختلافات بزرگ ژنتیکی میان این دو زیرگونه از این نظریه پشتیبانی می کند. چندین تلاش برای بازسازی تاریخ تکامل این محصول نیز موید این نظریه است.

http://www.interestingworldfacts.com/wp-content/uploads/2011/03/china-rice.jpg

 

نوع "جاپونیکا" چسبناک با دانه های کوتاه است، در حالی که برنج "ایندیکا" غیرچسبناک و با دانه های بلند است.در تازه ترین تحقیقات، یک تیم بین المللی تاریخ تکامل برنج را با استفاده از داده های ژنتیکی بررسی کرد.

پژوهشگران با استفاده از الگوریتم های کامپیوتری به این نتیجه رسیدند که جاپونیکا و ایندیکا دارای یک ریشه مشترک بوده اند زیرا شباهت ژنتیکی آنها به یکدیگر بیش از هر گونه برنج وحشی دیگری که در چین یا هند یافت می شود بود.آنها سپس از تکنیک موسوم به "ساعت ملکولی" برای تاریخ گذاری سرگذشت تکاملی برنج استفاده کردند.

بسته به اینکه محققان ساعت را چگونه تنظیم کردند، داده ها به ریشه های حدودا 8200 ساله برنج اهلی اشاره دارد.این مطالعه حاکی از آن است که زیرگونه های جاپونیکا و ایندیکا حدود 3900 سال قبل از هم جدا شدند.

تیم محققان می گوید که این یافته با شواهد باستان شناسی برای کشت برنج در دره یانگ تسه چین در حدود هشت تا نه هزار سال پیش و کشت برنج در ناحیه گنگ هند در حدود چهار هزار سال قبل همخوانی دارد.مایکل پوروگانان از دانشگاه نیویورک و از نویسندگان این مقاله علمی گفت: "با انتقال برنج از چین به هند توسط تجار و کشاورزان مهاجر، احتمالا این محصول به طور گسترده با برنج وحشی محلی ترکیب شد."

"بنابراین برنج کشت شده که فکر می کردیم ریشه در هند دارد عملا از چین سرچشمه می گیرد."مدلی که به یک سرچشمه واحد برای همه انواع برنج اشاره دارد حاکیست که ایندیکا و جاپونیکا هر دو از برنج وحشی او.روفیپوگون آمده اند.محققان چندین سال قبل گفتند که شواهدی از دانه های سوخته 15 هزار ساله برنج در کره جنوبی یافته اند، که این نظر که برنج اولین بار در چین کشت شد را زیر سوال می برد.با این حال آن شواهد در عالم آکادمیک کاملا پذیرفته شده نیست.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *

 
سیستم تعمیر و نگهداری بهبود - PM