اخبار
منبع : ایرنا
پژوهشگران دریافته‌اند ویروس آنفلوانزای مرغی می‌تواند دهها سال در دریاچه‌های منجمد زنده بماند و پرندگان نقش ناقل را در انتقال این ویروس به حیوانات و انسانها بازی كنند.
به گزارش پایگاه اینترنتی رویترز، ویروسهای منجمد می‌توانند بالقوه منبع همه‌گیری جدید این بیماری باشند.
دكتر "اسكات راجرز" از دانشگاه ایالتی "بولینگ گرین" در اوهایو و همكارانش موفق به كشف آران‌آ ? RNA?ویروس در یخ‌های سیبری شده‌اند. این منطقه در مسیر اصلی پرواز مرغابی‌های مهاجر قرار گرفته است.
دریاچه‌ها مسیر مهاجرت پرندگانی هستند كه به سمت آسیا، شمال آفریقا، اروپا و آفریقا پرواز می‌كنند.
در سالهای اخیر پرندگان مهاجر تا حدودی در شیوع ویروس اچ 5انIH1N1نقش داشته‌اند. تاكنون بیش از200میلیون قطعه پرنده در سراسر جهان به منظور مقابله با شیوع این بیماری معدوم شده‌اند.
ویروس مذكور ?در سراسر قاره آسیا گسترش یافته و به اروپا و آفریقا نیز رسیده است. تاكنون بیش از50?كشور با این ویروس مقابله كرده‌اند. این ویروس از سال2003تاكنون258تن را مبتلا كرده و153تن را به كام مرگ كشانده است.
كارشناسان بیم آن دارند كه این ویروس جهش یابد و به یك بیماری جهانگیر در انسانها تبدیل شود. قرن گذشته سه مورد همه‌گیری آنفلوانزا رخ داد.
همه‌گیری سالهای1918و ? 40،1919?تا100میلیون تلفات برجا گذاشت.
عامل این بیماری ویروس اچ1ان1?بود كه نسل آن امروز در محیط یافت می‌شود و باعث بروز بیماری در انسان می‌گردد.
با این حال ویروس اصل‌ی اچ1انH1N1?به تازگی از جسد منجمد شده یك قربانی این بیماری در آلاسكا استخراج شده و مورد مطالعه قرار گرفته است.
اگر گونه ویروس اچ1ان1اوایل قرن بیستم اكنون شیوع یابد از آنجا كه هیچ یك از انسانهای امروز در برابر آن مصونیت ندارند می‌تواند باعث همه‌گیری بزرگی شود. ویروس اصلی اچ1ان1?ظاهرا بطور مستقیم از پرندگان به انسانها منتقل شده است.
سازمان جهانی بهداشت و سایر كارشناسان هر سال می‌كوشند گونه‌های ویروس آنفلوانزای شایع در جهان را پیش‌بینی كنند و به شركتها برای تهیه واكسن مناسب برای آن ویروس توصیه‌هایی ارایه می‌دهند.
با این حال گاهی اشتباه می‌كنند.
راجرز و همكارانش در فرهنگستان علوم روسیه، سه دریاچه در شمال شرق سیبری را در سالهای ?2001و2002نمونه‌برداری كردند. آنها یك گونه ویروس اچ ? 1را یافتند كه طی سالهای1933تا1938در محیط انتشار یافته بود و دوباره در دهه1960در این دریاچه در بین غازها مشاهده شد.
برخی گونه‌های ویروسها پس از مدتی بازمی‌گردند. ویروس آنفلوانزا آ هنگامی كه پرندگان مهاجرت پاییزی خود را آغاز می‌كنند می‌تواند در یخ دریاچه محفوظ بماند. هنگامی كه پرندگان بهار بعد باز می‌گردند یخها ذوب شده و ویروسها آزاد می‌شوند.
در مناطق قطبی، چرخه‌های انجماد و ذوب و انتشار ویروس می‌تواند متغیر باشد چرا كه برخی یخ‌ها چندین سال یا چندین دهه بعد ذوب می‌شوند.
این محققان قصد دارند دریاچه‌های گرینلند و كانادا را نیز مورد مطالعه قرار دهند.
این مطالعات در مجله ویروس شناسی "? "virology?منتشر شده است.

طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *