دانش آی آر
نرم افزار تشخيص چهره حيوانات براي نجات جانشان
تعداد بازدید : 192

محققان دانشگاه ایالتی "میشیگان" (msu) یک نرم افزار اندروید "تشخیص چهره" را طراحی کرده‌اند که می‌تواند به حفظ جان پستانداران در معرض خطر کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیوچریسم، 'ردیابی' یکی از بخش‌های مهم تلاش برای حفظ حیات وحش است. پیش از این و در روشی سنتی، محافظان محیط زیست با استفاده از دستگاه‌های ردیابی، حیوانات را دستگیر کرده و نشانه گذاری می‌کردند تا حیوان را زیر نظر بگیرند و از آنها محافظت کنند. علاوه بر آن ممکن است این سیستم‌ها باعث ایجاد استرس، آسیب‌های جسمی و حتی 'مرگ' حیوان شوند.

در همین راستا، محققان دانشگاه ایالتی 'میشیگان'(msu) یک نرم افزار 'تشخیص چهره' طراحی کرده‌اند که می‌تواند چهره حیوانات را تشخیص دهد. 

 این نرم افزار که تحت عنوان 'primnet' است، از آسیب‌های وارده در روش‌های سنتی جلوگیری می‌کند.

این محققان برای شروع به کارگیری تصاویر در سیستم، از تصاویر سه پستاندار 'میمون طلائی'،'شامپانزه‌ها' و 'میمون‌های لمور' استفاده کردند و هزاران عکس مرجع در نرم‌افزار قرار دادند. البته این کار دشوارتر از چیزی است که به نظر می‌رسد. زیرا ممکن است در مو، خز، رنگ چشم و فاکتورهای دیگر، تنوع‌های بسیاری وجود داشته باشد.

پس از آن نیز از این مجموعه داده‌ها برای آموزش 'شبکه عصبی' نرم افزار استفاده کردند تا هر حیوان به صورت انفرادی شناسایی شود.

برای اینکه استفاده از این نرم افزار ساده‌تر شود، محققان یک برنامه اندروید متناظر با این نرم افزار تحت عنوان 'primid' نیز ساخته‌اند.

محافظان محیط زیست به سادگی یک عکس ناگهانی از حیوان می‌گیرند و آن را وارد برنامه می‌کنند.

سپس این سیستم یک انتخاب تطبیقی تولید می‌کند که به احتمال 90 درصد صحیح است.

اگر عکس تطبیقی درست نبود، پنج احتمال انتخابی برای کاربر نمایش داده می‌شود.

'آنیل جین' سرپرست این تحقیق گفت: محققان این نرم افزار خواستار گسترش این سیستم در طیف وسیع ‌تری از حیوانات هستند.

وی افزود هدف ما این است که این نرم افزار را در وب سایت‌های زیادی قرار دهیم.

انتهای پیام

تاریخ درج : 1397/03/08
منبع خبر : www.isna.ir
نام : شهر :