دانش آی آر
بشر تنها يک صدم درصد از حيات روي زمين را تشکيل مي‌دهد/در ازاي هر انسان 7500 گونه گياه وجود دارد
تعداد بازدید : 163

سرشماری امری رایج در تمام کشورهای دنیا است. بر این اساس محققان تصمیم گرفتند که از تمامی گونه‌های موجود روی کره زمین سرشماری کنند تا تعداد هر گونه را دریابند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، در حال حاضر 7.4 میلیارد انسان روی کره زمین زندگی می‌کنند که این تعداد تنها یک صدم درصد از حیات در سراسر کره زمین را تشکیل می‌دهند.

این در حالی است که 82 درصد از موجودات زنده روی کره زمین را گیاهان تشکیل می‌دهند. این بدان معنی است که معادل هر انسان 7 هزار و 500 نوع گیاه موجود است.

علی رغم این درصد کم که نشان دهنده حیات انسان‌ها روی زمین است، ما موجب شده‌ایم که 83 درصد از حیات وحش و نزدیک به نیمی از گیاهان از بین برود.

در 50 سال اخیر تقریبا نیمی از حیوانات روی کره زمین از بین رفته‌اند.

'باکتری‌ها' نیز 13 درصد از حیات روی زمین را تشکیل می‌دهند.

 به عبارتی موجودات غیر گیاهی روی کره زمین تنها 5 درصد از حیات روی کره خاکی را شامل می شوند.

در این تحقیقات همچنین دریافتند که درواقع 60 درصد از تمام پستاداران را احشام تشکیل می‌دهند و انسان‌ها تنها 36 درصد از کل پستانداران را در بر می‌گیرند و تنها چهار درصد از پستانداران در حیات وحش زندگی می‌کنند.  

دو نکته کلیدی راجع به این پژوهش وجود دارد. اول اینکه گیاهان درصد بسیار زیادی از حیات را تشکیل می‌دهند. دوم این‌که این تحقیقات نشان می‌دهد که انسان ها چه حجم گسترده‌ای از منابع طبیعی را استفاده می‌کنند که این مطلب شامل استفاده انسان از حیوانات و گیاهان است. 

نتایج این تحقیق در مجله 'proceedings of the national academy of sciences' منتشر شد.

انتهای پیام

تاریخ درج : 1397/03/02
منبع خبر : www.isna.ir
نام : شهر :