دانش آی آر
توليد سريع ترين حافظه هاي جهان
تعداد بازدید : 118

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه جان هاپکینز با استفاده از ابزار مهندسی ژنتیک crispr/cas9 پشه های ناقل را طوری مهندسی کرده اند تا نسبت به انگل مالاریا مقاوم شوند. در حقیقت آنها برای این منظور یک ژن خاص را حذف کردند.

طبق آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت در 2016 میلادی، 216 میلیون نفر به مالاریا مبتلا شدند که از این تعداد 445 هزار نفر جان باختند. پشه های ماده anopheles gambiae عامل اصلی ابتلا به این بیماری هستند. طی سال های اخیر دانشمندان از ابزارهای ژنتیک مختلفی برای مبارزه با انگل و پشه های این بیماری استفاده کردند. اما این روش ها موفقیت چندانی نداشت.

به هرحال در تحقیق جدید  ژنی به نام frep1 در پشه های مالاریا هدف قرار گرفت. این ژن برای نوع پروتئین خاص ایمنی کدگذاری می کند و به دلایلی ناشناخته سبب می شود انگل مالاریا در  معده پشه زنده بماند.

محققان با کمک ابزار ژنتیک crispr/cas9 ژن frep1 را بریدند. آنها با این روش احتمال زنده ماندن انگل مالاریا و بالغ شدن آن در بدن پشه را کاستند.

جرچ دیموپولوس محقق ارشد این پژوهش می گوید: مطالعه ما نشان می دهد با کمک فناوری جدیدcrispr می توان  پشه ها را نسبت به مالاریا مقاوم ساخت. 

البته استفاده از این ابزار هم بی مشکل نبود. محققان متوجه شدند پشه های مهندسی شده  کندتر از همتایان معمولی خود رشد می کنند و تخم گذاری آنها نیز کاهش یافته است.

 دیموپولوس در این باره می گوید: ما اکنون پشه ها را طوری مهندسی می کنیم که ژنfrep1 فقط در معده نمونه های بزرگسال غیر فعال می شود. پیش بینی می کنیم با انجام این کار به روند زندگی این حشرات آسیبی نرسد.

تاریخ درج : 1396/12/20
منبع خبر : www.mehrnews.com
نام : شهر :