دانش آی آر
شاعران نبايد در اسارت واژه‌هاي محدود گرفتار شوند
تعداد بازدید : 120

محمدرضا سنگری گفت: متاسفانه امروز دچار واژه‌های محدود و اندک در شعر هستیم که شاعران در اسارت آن قرار دارند.

به گزارش ایسنا، این پژوهشگر شامگاه گذشته در آیین اختتامیه سومین دوره سوگواره ملی میعادگاه عاشورایی دانشجویان که به همت جهاددانشگاهی و به میزبانی سالن همایش حسینیه اعظم زنجان برگزار شد، افزود: غالب ائمه‌اطهار (ع) دارای دیوان اشعار هستند که لازم است شاعران با مراجعه به این دیوان‌ها با مفاهیم آن آشنا شده و در سرودن اشعار خود از این نکات بهره ببرند.

او اظهار کرد: از حضرت فاطمه زهرا (س) 66 شعر سپید بر جای مانده است که این اشعار با همان زیبایی‌هایی که امروز در شعر سپید وجود دارد، است. لالایی‌هایی که حضرت زهرا (س) و مرثیه‌سرایی‌های ایشان دارای کلمات و واژه‌های ارزشمند و قابل تاملی هستند. این بانوی بزرگوار با قرائت خطبه غدیر، جریان‌سازی کرده‌اند که لازم است این ابعاد مورد توجه شاعران قرار گیرد.

سنگری یادآور شد: لازم است شاعران از کلمات تکراری همچون ضریح، کبوتر و ... فاصله گرفته و به ابعاد دیگر شخصیتی ائمه‌اطهار (ع) در سرودن اشعار بپردازند. در بسیاری از اوقات، شاعران اطلاعات عشق را ابراز می‌کنند نه تجربه عاشقی را؛ در حالی‌ که واژه عشق را باید زیست و فهمید.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: بسیاری از اوقات، اشعار شاعران همانند یکدیگر است که لازم است کمی اشعار متفاوت باشد و از کلمات بیشتر و دایره لغات وسیع‌تر در شعر استفاده کنند.

انتهای پیام

تاریخ درج : 1396/11/30
منبع خبر : www.isna.ir
نام : شهر :