دانش آی آر
بررسي تحليلي و آکادميک سريال friends
تعداد بازدید : 1021

ما بسیاری از سریال‌های دهه 1990 را ندیده‌ایم. خیلی از آنها تاریخ مصرف داشتند و دیدنشان در حال حاضر، چندان تنگی به دل نمی‌زند، اما سریال‌هایی هم هستند که هیچگاه کهنه نمی‌شوند، سریال friends یکی از این سریال‌هاست.

خیلی از ایرانی‌ها با سریال friends خاطره‌ها دارند، چند وقتی هم هست که نسخه «بلو ری سریال» در دسترسی قرار گرفته که خیلی‌ها را وسوسه می‌کند پک کامل سریال را جدیدا دانلود یا از طریقی دیگر تهیه کنند.

03-21-2013 02-58-36 am

لابد جلسات کارشناسی و میزگردهایی را که در مورد سریال‌های ایرانی از صدا و سیمای خودمان بعد از پایان سریال‌ها برگزار می‌شوند، دیده‌اید و پاره‌ای از اوقات از بحث‌های مطول بیهوده این جلسات و بررسی‌های موشکفانه آنها، شگفت‌زده شده‌اید!

اما اگر یک سریال، اگر واقعا سریال خوبی باشد و نویسندگانش با سیری منطقی و مبتنی بر روانشناسی و واقعیات، متن آن را نوشته باشند، بسیاری از اوقات ارزش بررسی جامعه‌شناسانه یا حتی فلسفی را هم پیدا می‌کند.

در «یک پزشک» چند بار در پست‌هایی در مورد بازتاب اختلالات روانپزشکی در فیلم‌های معروف، مطلب نوشته‌ام. در واقع بسیاری از روانپزشک‌ها، فیلم‌هایی با این مضمون‌ها را با دقت زیاد می‌بینند و گاهی در بعضی از بیمارستان‌ها در جلساتی این فیلم‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

اما من شخصا تا امروز نشنیده بودم که در مورد سریال‌های مشهور، هم پژوهش‌های آکادمیک قابل اعتنا صورت گرفته باشد. تا اینکه در این سایت خواندم که در مورد 18 سریال معروف دهه 90، مقالات علمی خیلی خوبی منتشر شده‌اند.

در صدر این سریال‌ها سریال دوستان یا friends قرار دارد، عنوان مقاله این است: با تو خواهم بود، تنها اگر مرا دوست داشته باشی: تحلیل ساختار اجتماعی هژمونی در سریال friends!

عجب عنوانی و عجب کار جالبی!

با جستجوی ساده‌ای متوجه شدم که این مقاله را «لیسا ماری مارشال» به عنوان یکی از تحقیقات لازم برای دکترای فلسفه‌اش در اگوست سال 2007 ارائه داده است!

خود تحقیق را به صورت کامل با فرمت pdf‌ پیدا کردم که می‌توانید از اینجا دانلودش کنید. تحقیقی که 235 صفحه دارد.

03-21-2013 02-41-00 am

امیدوارم شخص باحوصله آگاهی  پیدا شود که بتواند خلاصه این تحقیق را برایمان بیان کند. مسلما در «یک پزشک» از انتشار چنین مطلبی استقبال خواهم کرد.

اما این فقط friends نیست که در مورد آن، تحقیقات علمی صورت گرفته است، 17 سریال دیگر هم مورد این بررسی‌ها قرار گرفته‌اند که در میان آنها، سیمپسون‌ها، s.. and the city، پیشتازان فضا یا star trek- seinfeld – law & order و er شناخته‌شده‌تر هستند.


اما حالا که صحبت از «گیک‌»های سریال‌های تلویزیونی به میان آمد، باید بگویم که سه هنرمند هم پیدا شده‌اند که آمده‌اند و نقشه خانه‌های سریال‌های مشهور تلویزیونی را با دقت ترسیم کرده‌اند.

مثلا این نقشه آپارتمان چندلر، جویی، مونیکا و راشل در سریال friends است.

03-21-2013 02-54-47 am

و این هم نقشه آپارتمان پنی، شلدون و لئونارد در سریال «بیگ بنگ تئوری»

03-21-2013 02-55-33 am

بقیه نقشه‌ها را در اینجا ببینید.

تاریخ درج : 1392/01/01
منبع خبر : http://1pezeshk.com
نام : شهر :