دانش آی آر
داروي جواني روند پيري موش ها را معکوس کرد
تعداد بازدید : 1409

داروی جوانی روند پیری موش ها را معکوس کرد

 

پژوهشگران توانسته اند با گونه ای پروتئین، روند پیری را در موش های کهنسال معکوس کنند.
آزمایش زیست شناسان دانشگاه برکلی در آمریکا، گام مهمی در شناسایی فعل و انفعالات مولکولی عامل پیری ارزیابی شده است. 
پژوهشگران پی برده اند «sirt3» از گروه پروتئین هایی بنام «سرتوئین ها sirtuin» نقش مهمی در کمک به سلول های بنیادی پیر خون ایفا میکند تا جاییکه برخی آنرا «داروی جوانی» خوانده اند.
پژوهشگر سلول های بنیادی و سرطان در دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان کودک تورنتو میپرسد آیا علم اینک به آرزوی دیرین دستیابی به داروی جوانی نزدیک شده است.
ما هنوز در مراحل ابتدایی قضایا هستیم و هنوز راه زیادی برای پیدا کردن اکسیر و راز طول عمر در پیش داریم.


در مورد پروتئین های سیرتوئین و سیرتوئین شماره سه که پژوهشگران آن را پروتئینی دانسته اند که می تواند روند پیری را برگرداند و معکوس کند، برایمان بگویید؟ این چه نوع پروتئینی است؟

این مسئله به مسئله «مرگ برنامه ریزی شده یاخته ای» برمی گردد. هر سلولی به صورت اتوماتیک این برنامه ریزی در ابتدای امر حیاتش وجود دارد که به دلایل مختلف می تواند این «خودمرگی » در آن سلول فعال شود که تحت تاثیر شرایط محیطی قرار بگیرد و یا در اثر درمان برای سرطان اتفاق بیافتد و یا از طریق عوامل دیگری نظیر باکتری های بیماری زایی مثل لیستریا، سالمونلا ، شیگرلا این عفونت در داخل سیستم متابولیزم سلولی اتفاق بیافتد و باعث بشود که سلول را به سمت برنامه ریزی به سوی مرگ هدایت کند.

اما چیزی که اینجا مطرح است این است که ما باید بررسی کنیم و ببینیم که چه نقاط کلیدی یا پروتئین های کلیدی در کنترل این برنامه ریزی به سمت مرگ حساس است و در چه قسمتی می تواند فعال باشد؟
 

این یکی از پروتئین هایی است که می تواند در متابولیزم سلولی و در تنفس سلولی و کنترل دمای سلولی نقش داشته باشد.
اما چیزی که در این نوع تحقیق مورد بحث است این است که می خواهد بگوید این پروتئین در« سلول بنیادی جنینی» به وفور دیده می شود.
این یک مدرک خیلی خوبی است که اگر آن سلول بنیادی جنینی این پروتئین را درون خودش در ابتدای تحصیل و تمایزش ذخیره کند، پس اگر ما بتوانیم به نوعی در مقاطع بعدی سنی و مقاطع بعد از سال های چهل و پنجاه از طریق رژیم یا درمان یا ژنتیک بتوانیم این پروتئین را دوباره در داخل سلول هایی که نقش کلیدی در زندگی و حیات بشری دارند، وارد کرده و تولید کنیم یا میزان فعالیتش را افزایش بدهیم، می تواند عنصر کلیدی و مهمی باشد تا به ما کمک کند تا در افزایش و سلامت عمر نقش داشته باشیم.
پرسشی که وجود دارد این است که این پروتئین آیا می تواند روند پیری را کند کند ؟ یا می تواند این روند را متوقف کند؟
می توانم این طور برایتان توضیح بدهم که نقش این پروتئین یک نوع نقش کلیدی است که باعث افزایش فعالیت یا متابولیزم در داخل سلول می شود و باعث افزایش تنفس سلولی می شود.

همچنین باعث ایجاد یک نوع حالت محافظتی در سلول در ارتباط با اثری که اکسیداتیو استرس یا موادی که باعث تخریب سیستم متابولیکی سلولی می شوند، می گردد.
در واقع از ورود مواد تخریب کننده سلول به آنها و یا فعالیت آنها و صدمه زدن به سلول جلوگیری می کند.

تاریخ درج : 1391/12/01
منبع خبر :
نام : شهر :