دانش آی آر
افسردگي در طول بارداري، خطر ابتلا به بيماري رواني را افزايش مي‌دهد
تعداد بازدید : 886

 

افسردگی در طول بارداری، خطر ابتلا به بیماری روانی را افزایش می‌دهد

نتایج یک پژوهش نشان داده است که بیش از یک سوم زنانی که در طول دوره بارداری دچار افسردگی می‌شوند، به فکر خودکشی افتاده‌اند.

این مطالعه توسط پژوهشگران کالج سلطنتی میدوایوز اند نت‌مامز انجام شده استدر این مطالعه که برای دوره‌ای کوتاه‌مدت انجام شده است، 260 زن که در طول دوره بارداری دچار افسردگی شده بودند، شرکت داشتند و نتیجه آن نشان داد که خطر ابتلا به بیماری‌های روانی برای این گروه از مادران در مقایسه با زنانی که بعد از زایمان دچار افسردگی می‌شوند، به مراتب بیشتر است.

همچنین، از این تعداد تنها 22 درصد مادران برای کمک و درمان به پزشک مراجعه کرده‌اند، در حالی که به گفته کارشناسان این گروه از زنان به حمایت بیشتری نیاز دارند.

خطر بیشتر

افسردگی در طول دوره بارداری در مقایسه با افسردگی بعد از زایمان، به مراتب کمتر شناخته شده است.

این مطالعه که در ابعاد کوچک انجام شده است، نشان می دهد که 80درصد زنانی که در طول دوره بارداری دچار افسردگی می‌شوند، بعد از زایمان همچنان با افسردگی سر و کار دارند.

حدود 56 درصد زنانی که در این مطالعه شرکت داشتند، در طول اولین بارداری خود دچار مشکل شده بودند و نزدیک به 66درصد گفتند که در طول دومین بارداری هم دچار افسردگی شده‌اند.

همچنین بیش از نیمی از زنان شرکت‌کننده در این مطالعه گفتند که افسردگی‌شان بر روابط آنها با فرزندشان تاثیر داشته است و 38درصد آنها گفتند که در برقراری رابطه با فرزندشان دچار مشکل شده‌اند.

اغلب این زنان گفتند که برای چند ماه نمی‌دانستند که دچار افسردگی شده‌اند.

هرچند تنها 22 درصد این زنان بعد از آن که دریافتند مشکل روانی پیدا کرده‌اند، به پزشک مراجعه کردند؛ شاید به این دلیل که تنها یک نفر از هر سه زن از احتمال ابتلا به افسردگی در طول دوره بارداری مطلع بودند.

کتی وارویک، مدیر اجرایی کالج سلطنتی میدوایوز گفت که این مطالعه نشانگر نیاز فوری برای شناسایی و کمک به زنانی است که به افسردگی قبل و بعد از زایمان مبتلا هستند.

او گفت: "اگر بتوانیم این زنان را هرچه زودتر شناسایی کنیم، می‌توانیم مانع ابتلای آنها به بیماری‌های روانی جدی‌تر شویم."

گفته می‌شود که افسردگی می‌تواند زندگی را برای والدین و فرزند جدیدشان دشوار کند و بهترین شیوه، اطلاع‌رسانی به مادران و پدران جدید درباره احتمال ابتلا به چنین نارسایی‌هایی است.

 

تاریخ درج : 1391/08/27
منبع خبر :
نام : شهر :