دانش آی آر
کشف گونه جديدي از ميمون؛ با چشماني شبيه انسان
تعداد بازدید : 1234

کشف گونه جدیدی از میمون؛ با چشمانی شبیه انسان

دانشمندان مدعی اند که گونه جدیدی از میمون را که در جنگلهای دورافتاده جمهوری دمکراتیک کنگو زندگی می کند کشف کرده اند. این نوع میمون برای شکارچیان محلی شناخته شده بوده ولی کسی در جهان خارج از وجود این نوع میمون اطلاعی نداشته است.

شبکه خبری سی ان ان براساس مطلبی که از مراجع علمی در اواخر هفته گذشته منتشر شده است، می نویسد که این اولین مورد از کشف یک گونه جدید میمون طی بیست و هشت سال گذشته است. در شرایطی که بخش اعظم کره زمین به اشکال مختلف شناسایی شده و حتی عکس ها و اطلاعات آن به شکل دیجیتال بایگانی شده است کشف یک گونه جدید میمون توسط پژوهشگران آمریکایی بیشتر به کشفیات قرن بیستم شباهت دارد.

 « جان هارت » مسئول این هیئت علمی می گوید :« ما انتظار نداشتم که یک گونه حیوانی جدید را کشف کنیم. اما این بخش از جنگلهای « لومامی » در کنگو از نظر تحقیقات زیست شناسی نسبتا ناشناخته باقی مانده است.»

تعدادی از اعضای این گروه به طور اتفاقی و هنگام گذر از یکی از روستاهایی که در اعماق جنگل واقع شده متوجه شدند که یک میمون بسیار عجیبی از یک ستون یکی از خانه های روستایی آویزان است. این بچه میمون حیوان خانگی دختر رییس مدرسه محل بود.
ظاهرا مادر این بچه میمون توسط شکارچیان محل شکار شده است. صاحبان میمون گفتند که از نوع میمون هایی است که در این بخش از کنگو زندگی می کنند و افراد محلی آن را « لسولا» می نامند.

میمون های « لسولا » با انواع دیگری که در بخش های شرقی کنگو زندگی می کنند شباهت فراوانی دارند ولی پس دقت و انجام بررسی های کامل معلوم شد که این یک گونه کاملا متفاوت است. چشمان این نوع میمون تقریبا شبیه به انسان ها بسیار بزرگ و خیره کننده است، صورت آنها صورتی رنگ و پوزه آنها طلایی است.

مطالعات و بررسی های مربوط به تشخیص ویژگی های این میمون و نتیجه گیری در مورد متمایز بودن آن از سایر گونه های ثبت شده حدود سه سال طول کشید.

در این مدت هیئت علمی که در منطقه مستقر شده بود با جمع آوری انواع و اقسام اطلاعات از جمله ضبط صدا ،جمع آوری فضولات و حتی بخشهایی از بافت بدن این نوع میمون و ارسال آنها به آزمایشگاههای پیشرفته در آمریکا توانست ثابت کند که میمون « لسولا » از گونه دیگری که به « صورت جغدی » معروف است کاملا جدا است.

تاریخ درج : 1391/07/15
منبع خبر :
نام : شهر :