دانش آی آر
پيش‌بيني فروش نکسوس 7 تا آخر سال 2012: 6 تا 8 ميليون دستگاه
تعداد بازدید : 679
 
nexus 7

جالب است که چطور تبلت‌های اندرویدی دارند عرصه رقابت را بر آیپد تنگ می‌کنند، آن هم درست در زمانی که تقریباً همه ناامید شده بودند. بعد از فروش خیره‌کننده کیندل فایر که هنوز هم ادامه دارد (5.7 میلیون فایر در 6 ماه آغازین سال 2012 فروخته شده)، حالا با ورود نکسوس 7 به نظر می‌رسد دیگر کسی نتواند خیزش اندروید را انکار کند. شاید هنوز اپل پادشاه دنیای تبلت‌های مدرن باشد ولی این دو تبلت ارکان تخت شاهی‌اش را تکان داده‌اند و طرفداران اندروید بسیار خوشحال هستند.


اما از طرفداران اندروید که بگذریم، اپل تاکنون با خالی گذاشتن بازار 7 اینچی‌ها یک اشتباه استراتژیک را در مورد مشتریان بالقوه‌ای که طرفدار برَند خاصی نیستند مرتکب شده. اشتباهی که آمازون، سامسونگ، و به خصوص گوگل و ایسوس از آن به خوبی استفاده کرده‌اند.


nexus-7-vs-kindle-fire.jpg

کسانی که نمی‌خواهند پول زیادی بابت یک تبلت بپردازند، خواه ناخواه به سمت تبلت‌های 7 اینچی که قیمت‌های مناسب‌تری دارند سوق پیدا می‌کنند. انتخاب‌هایی مثل کیندل فایر، نکسوس 7 و البته galaxy tab 7 ؛ این یعنی آشنایی اولیه آنها با سیستم‌عامل‌های لمسی، از طریق اکوسیستم نرم‌افزاری اندروید شکل خواهد گرفت. در نتیجه خیلی طبیعی است که به آن خو بگیرند و در سال‌های بعدی نیز به اکوسیستم اپلیکیشن‌های اندروید وفادار بمانند و طرف ios نروند. و طرفداران اندروید می‌توانند از این بابت خوشحال‌تر هم باشند چون با پیوستن هر چه بیشتر کاربران جدید، سازندگان اپلیکیشن‌ها هم توجه بیشتری به تبلت‌های اندرویدی نشان خواهند داد.


اما بپردازیم به گل سر سبد تبلت‌های اندرویدی، یعنی نکسوس 7 که با تکیه بر پشتیبانی نرم‌افزاری گوگل و تجارب ممتاز ایسوس، جایگاه محکمی برای خود ایجاد کرده و خیلی زود دارای هواداران دو آتشه شده. اما با این وجود تاکنون رقم دقیقی از فروش فعلی و پیش‌بینی فروش آن تا آخر سال 2012 اعلام نشده بود.


اینک به گزارش digitimes در سه ماهه سوم 2012، تعداد 4 میلیون پنل لمسی برای نکسوس 7 به دو کمپانی tpk و wintek سفارش داده شده که هر کدام 500 هزار پنل در ژوئن و 700 هزار پنل در جولای (مجموعاً 2.4 میلیون) به ایسوس تحویل داده‌اند.


از سوی دیگر گمانه‌زنی‌ها حاکی از فروش 600 هزار نکسوس 7 در جولای است و پیش‌بینی می‌شود در آگوست و سپتامبر به ارقام 1.1 و 1.2 میلیون عدد برسیم. این یعنی پیش‌بینی فروشی نزدیک به 3 میلیون دستگاه تا آخر پاییز.


میزان فروش محصولات دیجیتال معمولاً در ماه‌های اکتبر و دسامبر به اوج خود می‌رسد. پس پیش‌بینی فروش 3 تا 5 میلیونی نکسوس 7 در زمستان چندان دور از ذهن نیست. البته از یاد نبرید که آمازون و اپل نیز به احتمال زیاد میدان رقابت را داغ‌تر خواهند کرد و این می‌تواند بر روی فروش نکسوس 7 تأثیر منفی بگذارد.


ipad-nexus-7-kindle-fire.jpg

اما با وجود شدت گرفتن رقابت، باید در نظر داشت که تقاضای جهانی برای خانواده تبلت‌ها، یعنی به زبان ساده «اندازه بازار تبلت» به طور پیوسته در حال بزرگ شدن است. بنابراین ممکن است اثر رقابتی، متفاوت از آن چیزی باشد که پیش‌بینی می‌شد زیرا نکسوس 7 خریدارانی را از خانه بیرون کشیده، که پیش‌تر تمایلی به خرید آیپد یا سایر تبلت‌ها نداشته‌اند.


نظر شما چیست؟ آیا فکر می‌کنید اندروید خواهد توانست بازار تبلت‌ها را هم مثل تلفن‌های هوشمند از چنگ ios در آوَرَد؟ آیا نکسوس 7 با قیمت فعلی‌اش در بازار ایران، شما را به خرید یک تبلت ترغیب کرده؟

تاریخ درج : 1391/05/25
منبع خبر : http://narenji.ir/
نام : شهر :