اخبار
منبع : http://www.peykeiran.comدویچه وله : لورین، خواننده‌ سوئدی توانست در رقابت با خوانندگان 42 کشور اروپایی، با اختلاف امتیاز قابل توجهی به مقام اول مسابقه یوروویژن 2012 دست یابد. دورنهایی این مسابقه در شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد.

روز یکشنبه 27 مه (هفتم اسفند) به وقت محلی، سالن زیبای کریستال شهر باکو در کنار دریای خزر شاهد رقابت نهایی میان خوانندگان 26 کشور اروپایی در پنجاه و هفتمین دوره‌ی مسابقات موسیقی و آواز "یوروویژن" بود.

لورین، نماینده‌ی کشور سوئد، در رقابت‌های امسال با صدای مسحورکننده و رقص زیبایی که با پای برهنه اجرا کرد، توانست توجه شهروندان کشورهای مختلف اروپایی و داوران حرفه‌ای این مسابقات را به خود جلب کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این خواننده سوئدی که اصلیتی مراکشی (مغرب) دارد با ترانه‌ی "سرخوشی" توانست 372 امتیاز کسب کند. گروه "مادربزرگ‌های بورانوفسکی" از روسیه با 259 امتیاز در جایگاه دوم قرار گرفتند.

صربستان و آذربایجان میزبان به ترتیب با 214 و 150 امتیاز سوم و چهارم شدند. نماینده آلمان نیز با 110 امتیاز توانست در جایگاه هشتم قرار بگیرد.

تورج کشتگر، نماینده‌ی ایرانی الاصل کشور نروژ در مسابقه موسیقی و آواز یوروویژن تنها با 7 امتیاز در میان 26 کشور مرحله نهایی در مقام آخر قرار گرفت.

دولت آذربایجان برای ساخت سالن کریستال در ساحل دریای خزر، خانه‌های برخی ساکنان شهر باکو را تخریب کرده بود که اعتراضاتی را در پی داشت. مخالفان دولت آذربایجان نیز از فرصت مسابقات یوروویژن برای بیان اعتراضات خود استفاده کردند.

لورین، خواننده سوئدی پیش از آغاز مسابقات به دیدار فعالانی رفت که دولت را متهم می‌کنند در تدارک اجرای این مسابقه، برخی شهروندان را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرده است. مقامات دولت آذربایجان با رد این اتهامات، از لورین انتقاد کردند که این رویداد مربوط به موسیقی را به مسایل سیاسی پیوند داده است.

یوروویژن؛ فرصتی برای دیده شدن ستاره‌های جوان

از نکات جالب توجه این مسابقات شرکت یک خواننده یهودی به نمایندگی از کشور ترکیه بود. در همین حال مجری تلویزیون اسراییل در زمان اعلام نظر شهروندان و داوران این کشور با زبان ترکی آذربایجانی به شهروندان جمهوری آذربایجان تبریک گفت که با استقبال تماشاگران حاضر در محل برگزاری مسابقه روبرو شد.

مسابقه یوروویژن یک سکوی پرش برای ستارگان بعضا جوان و گمنام موسیقی نیز محسوب می‌شود. گروه سوئدی "آبا" در سال 1974 با آهنگ "واترلو" شهرت جهانی یافت. سلن دیون خواننده کانادایی نیز زمانی در کانون توجهات قرار گرفت در سال 1988 به نمایندگی از سوئیس در این مسابقه شرکت کرد.

کسب امتیاز در این رقابت‌ها علاوه بر زیبایی اجرا به شرایط سیاسی، جغرافیایی و ریشه‌های مشترک برخی همسایگان باز می‌گردد. تاثیر ریشه‌های مشترک در کشورهای شرق اروپا بیشتر دیده می‌شود.

رای گیری دور پایانی از کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد. نیمی از امتیاز‌ها توسط هیات‌های داوری حرفه‌ای از هر کشور تعیین می‌شود. نیمه دیگر آرا نیز توسط اس‌ام اس و تلفن‌های شهروندان مشخص می‌شود.

بر این اساس شهروندان و داوران هر کشور به طور جداگانه به نامزد‌ها امتیاز می‌دهند. در این مرحله هر کشور نمی‌تواند به نماینده خود رای بدهد. هفت نامزد چهارم تا دهم به ترتیب از هفت تا یک امتیاز کسب می‌کنند. خوانندگان منتخب اول تا سوم نیز 12، 10 و 8 امتیاز را به خود اختصاص می‌دهند.

برنده هر دوره از مسابقات نیز میزبانی دوره‌ی بعدی این رقابت‌ها را برعهده خواهد داشت. به این ترتیب در سال 2013، سوئد میزبان مسابقه موسیقی و آواز یوروویژن خواهد بود.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *