دانش آی آر
تغيير عملکرد مغز به واسطه بازيهاي رايانه‌اي خشن
تعداد بازدید : 846
زیهای رایانه‌ای خشن
نتایج آزمایشی یک هفته ای بر روی افراد نشان می دهد بازی های رایانه ای خشن به شکلی آشکار ساختار مغز انسان را تغییر می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آزمایش بر روی 22 مرد جوان و تصویربرداری mri از مغز آنها طی یک هفته انجام بازی های رایانه ای خشن، نشان می دهد بخشهایی از مغز که در کنترل عملکرد شناختی و احساسی نقش دارند به شدت تحت تاثیر قرار می گیرند.

تاثیر مخرب بازی های رایانه ای و دیگر سرگرمی های رایانه ای خشن بر روی مغز نوجوانان و جوانان از گذشته مورد انتقاد قرار داشته است. با این همه مطالعه ای دقیق در دانشگاه ایندیانا بر روی این پدیده نتایج نگران کننده ای را در پی داشته است.

به گفته محققان تفاوت در فعالیتهای مغزی میان افراد جوانی که از بازی های خشن رایانه ای استفاده می کنند و جوانانی که علاقه ای به استفاده از این بازی ها ندارند، کاملا در میان mri مغزی داوطلبانی که در این مطالعه حضور داشته اند واضح بوده است.

این مطالعه میان 22 مرد جوان انجام گرفته و در کنار mri که از مغز آنها انجام گرفت، این افراد در مصاحبه های کلامی نیز حضور پیدا کردند. گروهی از این 22 نفر به عنوان گروه شاهد در نظر گرفته شدند و گروه دیگر برای 10 ساعت و گروه سوم برای بیش از 10 ساعت در طی یک هفته در بازی های خشن تیراندازی شرکت کردند.

نتایج نشان داد فعالیتهای بخشهایی حیاتی از مغز گروهی که از در هفته بیش از 10 ساعت به این بازی ها مشغول بوده اند، دچار تغییر شده و کاهش یافته است. به گفته محققان این اولین باری است که شواهدی محکم از کاهش فعالیت در بخشهای حیاتی مغز نوجوانان و جوانان در نتیجه بازیهای رایانه ای خشن به دست می آید.

بخشهای تاثیرگرفته مغزی بخشهایی هستند که کنترل احساسات و رفتارهای پرخاشگرانه را به عهده دارند. با این همه شدت تاثیرات مشاهده شده در مغز پس از یک هفته کاسته می شوند.

بر اساس گزارش تلگراف، محققان می گویند در واقع بازی های رایانه ای خشن بر روی عملکرد مغز تاثیری طولانی مدت دارد و تاثیر این بازی ها بر روی بخشهای کنترل احساسات و شناخت مغز بسیار نگران کننده است.

تاریخ درج : 1390/09/09
منبع خبر : mehrnews.com
نام : شهر :