دانش آی آر
توسعه پارچه هاي ترانزيستوري براي توليد لباسهاي الکترونيکي
تعداد بازدید : 679
ستورهای نخی شده اند که می توانند برای تولید لباسهایی که امکان گوش دادن به موسیقی و یا اندازه گیری ضربان قلب را فراهم می کنند به کار روند.

به گزارش خبرگزاری مهر، گروهی از محققان موسسه علوم نانو شورای ملی تحقیقات ایتالیا و دانشگاه بلونیا به همراه محققان دانشگاه کورنل آمریکا و مرکز میکروالکترونیک مدرسه عالی اکول فرانسه موفق شدند از رشته های نخی ساده، الیاف هادی جریان الکتریسیته به دست آورند.

این الیاف می توانند در تولید پارچه ها و لباسهایی مورد استفاده قرار گیرند که قادرند ضربان قلب را کنترل کنند و یا امکان گوش دادن به موسیقی را بدون نیاز به پخش کننده های قابل حمل mp3 فراهم کنند.

این محققان با استفاده از رشته های نخی که با نانوذرات طلا و پلیمرهای هادی و نیمه هادی پوشیده شده بودند ترانزیستورهایی را ایجاد کردند که فصلی نو از "دستگاههای الکترونیکی قابل پوشیدن" را ارائه می کنند.

درحال حاضر در بازار پوشاک الکترونیکی وجود دارند که برای مثال می توانند ضربان قلب کسی که آنها را پوشیده است اندازه گیری کند و یا فاکتورهای احتمالی خطر در محیط زیست را نشان دهند. اما قرار دادن دستگاههای الکترونیکی در داخل پارچه تاکنون با محدودیتهایی مواجه بود و درجه سفتی این پارچه ها در قسمتهایی که دستگاهها و اتصالات الکترونیکی قرار می گرفتند نسبت به سایر بخشها بیشتر بود.

همچنین تلاش برای تبدیل مستقیم پارچه به دستگاههای الکترونیکی در سطح الیاف و رشته های نخی به دلیل عدم سازگارپذیری میان فلزات و نیمه هادیهای سیلیکونی و راحتی پوشاک، اغلب به نتایج موفقیت آمیزی منتهی نمی شد.

براساس گزارش آنسا، این درحالی است که این دانشمندان نشان دادند پنبه به خاطر خاصیت انعطاف پذیری بالا، ارزان بودن و راحتی بالا برای ساخت نخهای هوشمند بسیار ایده آل است.

بدین ترتیب با پوشاندن نخهای پنبه ای با یک لایه از نانوذرات طلا و پلیمرهای هادی و نیمه هادی توانستند پارچه را به ترانزیستورهایی تبدیل کنند که می توانند پوشاک را به دستگاههای الکترونیکی با قابلیتهای مختلف تبدیل کنند.

تاریخ درج : 1390/09/05
منبع خبر : mehrnews.com
نام : شهر :