دانش آی آر
اين ماهي‌ روي پاهايش راه مي‌رود!
تعداد بازدید : 600

دانش > طبیعت  - ماهی leaping blenny که ساکن آب‌های ساحلی میکرونزی در اقیانوس آرام است، به ساحل آمده و به شکار، راه رفتن روی صخره‌های ساحلی و مراقبت ازتخم‌هایش می‌پردازد. مرطوب بودن پوست این ماهی برای تنفس کافی است.

 

 

محبوبه عمیدی: وجود گونه‌ای ماهی که بتواند چندین ساعت بیرون از آب زندگی کند و قلمروی برای خودش داشته باشد، بیشتر شبیه داستان‌های علمی‌تخیلی است اما تکامل باعث شده وجود این ماهی کوچک روی زمین حقیقت داشته باشد. به گزارش نشنال‌جئوگرافیک، بررسی چرخه حیات این ماهی که در سواحل ایالت فدرال میکرونزی در اقیانوس آرام زندگی می‌کند، می‌تواند به کشف تازه‌های متعددی در روند تکامل و انتخاب طبیعی منجر شود.

این ماهی، زندگی روی خشکی را انتخاب کرده است
بررسی‌های تری اورد که زیست‌شناس تکاملی دانشگاه نیوساوت‌ولز در استرالیا است، نشان می‌دهد ماهی کوچکی به نام leaping blenny که با نام علمی alticus saliens شناخته می‌شود، به خوبی می‌تواند چند ساعتی را بیرون از آب زندگی کند و به جفت‌گیری و نگهداری از تخم‌هایش بپردازد.
این ماهی که فلس ندارد، می‌تواند به کمک آبشش‌ها و پوستش نفس بکشد و تا زمانی که امواج جزرومد بتوانند بدن او را مرطوب نگه دارند، به حیات روی خشکی ادامه خواهد داد. اگر پوست این ماهی خشک شود، ادامه حیات روی خشکی غیرممکن خواهد شد.

زندگی روی صخره‌ها
ماهی که در تصویر می‌بینید یک leaping blenny تقریبا 6 سانتی‌متری است که دارد روی صخره‌های کنار ساحل راه می‌رود. این ماهی در خشکی به قدری سریع و چالاک است و به سرعت از تور بیرون می‌جهد که اورد و همکارانش می‌گویند گرفتن نمونه‌‌هایی از آن از سخت‌ترین تجربه‌های زندگی‌شان بوده است!

رفتارهای اجتماعی
این ماهی رفتارهای اجتماعی پیچیده‌ای دارد. اگر یک leaping blenny در قلمروش تهدیدی را احساس کند، باله‌های پشتی قرمزش را باز خواهد کرد و مهاجم را فراری خواهد داد.
این ماهی حتی می‌تواند به نحو سریع و چشمگیری تغییر رنگ دهد و از یک ماهی سبزرنگ به خاکسترى و سیاه تبدیل شود.
این ماهی در حفره‌های درون صخره‌های ساحلی تخم‌گذاری می‌کند و این ماهی‌های نر هستند که حفاظت از تخم‌ها را به عهده می‌گیرند.

نمونه‌های مشابهی نیز وجود دارند
اورد می‌گوید: «این ماهی‌ها تنها ماهی‌هایی نیستند که به خشکی آمده‌اند، گزارش‌ها نشان می‌دهند گونه‌های مشابهی در سواحل تایوان و فیلیپین نیز زندگی می‌کنند. اما هنوز نمی‌توانیم به این پرسش پاسخ دهیم که آیا آنها دارند برای حیات روی خشکی آماده می‌شوند یا نه؟»

تکامل و انتخاب طبیعی
اورد می‌گوید: «می‌دانیم حدود 416میلیون سال پیش، در دوره دوونین ماهی‌های اولیه به خشکی آمدند و حالا می‌توانیم با مطالعه این ماهی شاهد این روند در ماهی‌های امروزی باشیم. علاوه بر این، leaping blenny یک نمونه ایده‌ال برای بررسی انتخاب طبیعی است. به کمک آن می‌توانیم شیوه‌های تغییر محیط زیست یا تطبیق با آنرا در نمونه‌هایی که تازه وارد زیست‌بوم شده‌اند با دقت بررسی کنیم».

تاریخ درج : 1390/06/15
منبع خبر : khabaronline.ir
نام : شهر :