دانش آی آر
توليد نسل جديدي از مواد منفجره توسط ارتش آمريکا
تعداد بازدید : 989

تولید نسل جدیدی از مواد منفجره توسط ارتش آمریکا

 

موشک هایی که به این نوع ماده بسیار متراکم مسلح باشند می توانند انفجاری به توان پنج برابر کلاهک های متعارف ایجاد کنند.

این ماده منفجره ترکیبی از فلزات و پلیمرهاست و بر اساس گزارش ها، ساختاری متراکم مانند فولاد اما با ویژگی هایی فیزیکی مشابه آلومینیوم دارد.

پژوهشگران نیروی دریایی آمریکا می گویند ترکش های این ماده نیز برای افرادی که در اطراف هدف هستند، خطر جانی کمتری ایجاد می کنند.

موشک ها، گلوله های توپخانه و سایر مهمات انفجاری متداول، معمولا یک بدنه فولادی دارند که مواد منفجره را در خود جای می دهد.

حال این مواد جدید می تواند جایگزین بدنه فولادی کلاهک های متعارف شود و در هنگام اصابت به هدف، با چاشنی انفجاری منفجر شود.

به گفته پژوهشگران نیروی دریایی، آزمایش ها نشان می دهد این مواد انفجاری جدید از استقامت مطلوبی برخوردارند و به نحو چشمگیری قدرت انفجار را افزایش می دهند.

کلیفورد بدفورد، یکی از متخصصانی که در فرآوری این ماده انفجاری دست داشته می گوید نخستین کاربرد این ماده احتمالا در سیستم های ضد موشکی خواهد بود زیرا ترکش های آن برای انهدام موشک های متخاصم در حین پرواز، به مراتب از قدرت انفجاری بیشتری برخوردار است.

قرار است کاربرد این ماده در ماه سپتامبر مورد آزمایش های میدانی بیشتری قرار گیرد.

با توجه به قیمت بالای این ماده، که حدود سه تا چهار برابر فلزات متعارف است، مشکلات مالی می تواند توسعه این فن آوری جدید نظامی را دچار وقفه کند.

تاریخ درج : 1390/05/29
منبع خبر :
نام : شهر :