دانش آی آر
کشف پديده اي جديد در يکي از شناخته شده ترين مواد جهان
تعداد بازدید : 750
هان
محققان با استفاده از ابزار و آزمایشهایی ساده موفق به کشف دو نوع جدید از امواج آب شده اند یافته ای که می تواند میزان اطلاعات محققان را در زمینه امواج ویرانگر و سونامی افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، از میان تمامی پدیده هایی که به نظر در طبیعت کاملا شناخته شده می آیند، آب یکی از آشنا ترین ها است. با این همه محققان با انجام آزمایشی ساده دریافتند این ماده به ظاهر شناخته شده هنوز از جنبه های ناشناخته ای برخوردار است.

دانشمندان با تکان دادن مخزن آبی که حاوی مقادیر کمی آب بود موفق به شناسایی دو نوع جدید از امواج شده اند که تا کنون دیده نشده بودند و یکی از انواع این موجها هرگز و در هیچ ماده دیگری نیز دیده و شناخته نشده بود.

محققان برای ایجاد این امواج از مخزنی شفاف بر روی میزی متحرک استفاده کردند. این مخزن که سلول "هله-شاو" نام دارد  متشکل از دو صفحه موازی شفاف است که به واسطه فاصله ای کوچک از یکدیگر جدا شده اند با آغاز نوسان میز متحرک، دوربینی پرسرعت تغییرات ایجاد شده در سطح آب درون مخزن را ضبط کرد.

یکی از این موجهای جدید از تقارن متساوی برخوردار است و موج دیگر ظاهری نامتقارن دارد که نیمی از آن بزرگتر از نیم دیگر است.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، کشف این ویژگی های جدید می تواند بر روی مکانیزم دیگر زمینه های علمی از قبیل شیمی، زیست و نور تاثیرگذار باشد.

همچنین آگاهی از ساختار و قدرت این امواج می تواند اطلاعات محققان را درباره امواجی با دامنه  بزرگ که با نامهای امواج ویرانگر یا امواج سونامی نیز شناخته می شوند، افزایش دهد.

تاریخ درج : 1390/04/30
منبع خبر : mehrnews.com
نام : شهر :