اخبار
منبع : dw-world.de

 

سیاست روسیه در برابر تحولات لیبی تغییر کرده است. این کشور صریحاَ در اجلاس گروه 8 خواستار کناره گیری معمر قذافی از قدرت شد. روسیه که نخست منتقد حمله نظامی ناتو به لیبی بود، حال حاضر به میانجیگری است.

 

دمیتری مدودیف، رئیس‌جمهور روسیه بر لزوم کناره‌گیری رهبر لیبی از قدرت تاکید کرد و گفت که کشورش آماده میانجیگری در بحران لیبی با هدف "برکناری" معمر قذافی است.


پیش از آن، سخنگوی دولت روسیه از درخواست اعضای گروه 8 از این کشور برای میانجیگری در بحران لیبی خبر داده بود. بنا بر این گزارش، ایالات متحده آمریکا، فرانسه و بریتانیا در جریان مذاکرات خود در اجلاس گروه 8 از روسیه خواسته‌اند تا معمر قذافی، رهبر لیبی را وادار به کناره‌گیری از قدرت کند.


این در حالی است که البغدادی المحمودی، نخست وزیر دولت قذافی نیز روز پنجشنبه طی تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، از او خواست تا برای آتش‌بس در لیبی به عنوان میانجی وارد عمل شود.
دمیتری مدودوف، رئیس‌جمهور روسیه در کنفرانس خبری پایان اجلاس گفت که آماده پا در میانی برای خاتمه بحران در لیبی است اما تاکید کرد که تمامیت ارضی این کشور باید حفظ شود.


رئیس‌جمهور روسیه همچنین با امضای بیانیه پایانی اجلاس گروه 8 که در آن از رهبر لیبی خواسته شده از قدرت کنار برود، از تغییر موضع کشور خود در قبال این مسئله خبر داده است. روسیه همراه با چین، دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد بودند که در ابتدا با عملیات نظامی نیروهای ائتلاف بین‌المللی و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) علیه لیبی مخالفت می‌کردند.


نشست سران گروه 8 در فرانسه، مدودیف و مرکلنشست سران گروه 8 در فرانسه، مدودیف و مرکلدر این بیانیه تصریح شده است که "در لیبی آزاد و دمکراتیک جایی برای او (معمر قذافی) وجود ندارد. او باید برود."
کشورهای عضو گروه 8 افزوده‌اند: "قذافی و دولت لیبی در مورد آن بخش از مسئولیتشان که حمایت از جان مردم لیبی است، قصور کرده و مشروعیت خود را از دست داده‌اند."

توافق برای "یکسره" کردن کار

در حالی که سومین شب پیاپی از حملات جنگنده‌های ناتو به طرابلس، پایتحت لیبی می گذرد، سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه در بیانیه خود در این خصوص اعلام کرده است که طرابلس خواستار آتش‌بس و آغاز مذاکرات بدون پیش‌شرط شده است.


نیروهای ائتلاف بین‌الملل به رهبری ناتو در ماه های گذشته، حملاتی را علیه نیروهای دولتی لیبی با هدف محافظت از جان مردم غیرنظامی این کشور در برابر وفاداران به معمر قذافی انجام داده‌اند. این حملات با همراهی مخالفان مسلح رهبر لیبی هنوز به برکناری قذافی منجر نشده است.


نیکلا سارکوزی رئیس‌جمهور فرانسه و میزبان نشست گروه 8 در شهر دوویل، گفت که قذافی هنوز فرصت دارد که در لیبی بماند، اما او باید از قدرت کناره‌گیری کند و نیروهایش را به پادگان‌ها بازگرداند.


سارکوزی افزود که از کمک روسیه برای تشویق رهبرلیبی به کناره‌گیری باید حداکثر استفاده را کرد.


باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا هم پس از دیدار با همتای فرانسوی خود گفت: "ما در مورد تصمیم به یکسره کردن کار لیبی با هم توافق نظر داریم."


روز پنجشنبه همچنین اعضای اتحادیه آفریقا ضمن محکوم کردن حملات هوایی نیروهای ناتو علیه معمر قذافی اعلام کردند که همچنان به دنبال راه‌حلی سیاسی برای حل بحران لیبی هستند.
 

این پیشنهاد همان زمان با مخالفت شورای انتقالی لیبی، شورای متشکل از مخالفان معمر قذافی که مقر آن در بنغازی است، مواجه شد و این شورا اعلام کرد که حاضر به هیچ‌گونه سازشی با معمر قذافی نیست.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *