دانش آی آر
كنترل فشار خون با استفاده از ريزحسگرهاي القايي
تعداد بازدید : 973

 

این حسگرهای القایی برای كنترل اختلالات دیگری از قبیل نارسایی های قلب نیز قابل استفاده خواهند بود.

محققان موسسه فرانهوفر به منظور تسهیل فرایند كنترل فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا ریز حسگری را ابداع كرده اند كه با قرار گرفتن در شریان خونی می تواند فشار خون افراد را 30 بار در ثانیه اندازه گیری كند.

فشار بالای خون یكی از بزرگترین خطرهایی است كه جمعیت سالخوردگان جهان را تهدید می كند و این تهدید به سرعت رو به رشد است. كنترل این اختلال نیازمند دوره ای طولانی است كه گاهی این دوره برای بیمار و پزشك بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد شد.

به همین منظور محققان موسسه فرانهوفر حسگر جدیدی را با نام Hyper-IMS تولید كرده اند كه توانایی كنترل فشار خون مبتلایان به این بیماری را خواهد داشت. این سنسور با داشتن قطری برابر 1 میلیمتر در شریان خون كشاله ران فرد بیمار قرار گرفته و فشار خون فرد را 30 بار بر ثانیه اندازه گیری می كند.

Hyper-IMS با اتصال به یك میكرو كابل اطلاعات مربوط به فشار خون را به یك دستگاه گیرنده كه در زیر پوست ران پای فرد نصب شده است ارسال می كند. این دستگاه نیز اطلاعات به دست آمده را دیجیتال و كدگذاری كرده و به دستگاه آنالیز خارجی كه فرد می تواند آن را مانند تلفن همراه یا كمربند به همراه داشته باشد، ارسال می كند.

سپس این اطلاعات را می توان به یك پایگاه پایگاه نظارت ارسال كرد تا توسط پزشكان متخصص مورد بررسی قرار گیرد. به دلیل استفاده از تكنولوژی CMOS در این سیستم انرژی زیادی برای انجام فرایندهای ذكر شده مورد نیاز نخواهد بود.

این حسگرهای القایی برای كنترل اختلالات دیگری از قبیل نارسایی های قلب نیز قابل استفاده خواهند بود. اولین دوره آزمایشی كلینیكی این سیستم به زودی آغاز خواهد شد.

 

تاریخ درج : 1387/11/10
منبع خبر :
نام : شهر :