دانش آی آر
تأثير نخود در جلوگيري از عارضه پوستي برص/ رابطه رژيم كم كالري و افزايش حافظه در سالمندان
تعداد بازدید : 842

 

مصرف نخود و استفاده از پمادهای حاوی عصاره آن روش درمانی مناسبی برای جلوگیری از عارضه برص است و كاهش مقدار مصرف كالری در میان سالمندان می تواند از بروز زوال مغزی و كاهش حافظه تا 30 درصد جلوگیری كند.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پایگاه اینترنتی نیوكرالا، مصرف نخود روش درمانی مناسبی برای پیسی یا برص است، پیسی نوعی عارضه پوستی مزمن است كه به دلیل از بین رفتن و كاهش رنگدانه های پوست بروز كرده و در نهایت موجب ایجاد نقطه و لكه های سفید روی پوست می شود.

 

بررسی های محققان مركز "BHU" هندوستان نشان داده است، استفاده از نخود و یا عصاره آن به عنوان پماد علاوه بر كاهش گستردگی عارضه پیسی از بروز آن نیز جلوگیری می كند.

 

مطالعات انجام شده روی 50 بیمار مبتلا حاكیست، استفاده از پمادهای حاوی عصاره نخود در طول 20 تا 90 روز با توجه به شدت بیماری، باعث بازگشتن رنگدانه های پوست بطور نرمال و از بین رفتن لكه های سفید پوست شده است.

 

علت اصلی بروز بیماری پیسی یا برص وجود نوعی عارضه خود ایمن در بدن است كه باعث تولید بی وقفه آنتی بادی ها و نابودی سلول ها رنگدانه های پوست و سفید شدن آن می شود در حالی كه وجود انواع اسید آمینه ها در نخود می تواند با غلبه بر آنتی بادی ها از روند سفید شدن پوست و نابودی رنگدانه ها جلوگیری كند.

 

همچنین، اسید آمینه های موجود در نخود می تواند موجب تشكیل و بازسازی مجدد سلول های پوستی نیز شود.

 

گفتنی است، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بر این عارضه دامن می زند.

 

****رابطه رژیم كم كالری و افزایش حافظه در سالمندان

 

كاهش مقدار مصرف كالری در میان سالمندان می تواند از بروز زوال مغزی و كاهش حافظه تا 30 درصد جلوگیری كند.

 

كاهش مقدار مصرف كالری در میان سالمندان می تواند روش درمانی مناسبی برای جلوگیری از زوال مغزی باشد.

 

به گفته محققان آلمانی، حافظه و روند تفكر در میان افراد چاقی كه با كاهش 30 درصد مقدار كالری مصرفی در طول سه ماه مواجه بوده اند، بهبود یافته است.

 

بر اساس این گزارش، محدودیت در مصرف كالری با كاهش پایداری انسولین و التهابات داخلی، موجب افزایش حافظه و ادراك می شود.

 

بهبودی روند حافظه از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا كه نارسایی های حافظه می تواند زمینه ساز بیماری هایی مانند آلزایمر شود، بنابر این توجه به نوع كالری مصرفی از سوی افراد مخصوصاً سالمندان از كاهش روند ادراكی آن ها جلوگیری می كند.

 

مطالعات انجام شده روی 49 زن و مرد بالای 60 سال نشان می دهد با توجه به توده بدنی (BMI) كاهش وزن در این سالمندان به كمتر از هزار و 200 كالری در روز موجب افزایش روند حافظه آنها شده است.

 

همچنین، مصرف رژیم های غذایی مناسب مانند اسیدهای چرب غیراشباع، اسید چرب امگا سه كه در ماهی یافت می شود علاوه بر تنظیم وزن، از كاهش روند حافظه جلوگیری می كند.

تاریخ درج : 1387/11/9
منبع خبر :
نام : شهر :