دانش آی آر
تأثير ماساژ پا در كاهش شدت تهوع در بيماران سرطاني
تعداد بازدید : 712

 

پرستاران می توانند از ماساژ جهت كاهش شدت تهوع در بیمار مبتلا به سرطان استفاده كرده و در این زمینه آموزش های لازم را در اختیار بیمار و خانواده وی قرار دهند.

 به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران، طاهره نجفی قزلجه، كارشناس ارشد پرستاری در طرحی به بررسی تأثیر ماساژ پا بر شدت تهوع بیماران مبتلا به سرطان پرداخت، در این طرح آمده است: تهوع یكی از عوارض ناراحت كننده سرطان و درمان آن است و باید تلاش های قابل توجهی جهت یافتن روش های بهتر كنترل تهوع ناشی از سرطان و درمان آن انجام شود.

 

بنابراین پژوهش، ماساژ به عنوان یك روش مكمل می تواند موجب كاهش شدت تهوع شود، در این مطالعه با روش نمونه گیری تدریجی، ‌35 زن 18 سال به بالای مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی و پرتودرمانی دارای عارضه تهوع، به عنوان نمونه پژوهش انتخاب شدند.

 

یافته های این پژوهش نشان می دهد، ماساژ پا باعث كاهش شدت تهوع در این بیماران می شود و پرستار می تواند از ماساژ جهت كاهش شدت تهوع در بیمار مبتلا به سرطان استفاده كند و در این زمینه آموزش های لازم را در اختیار بیمار و خانواده وی قرار دهد تا به هنگام بستری در منزل از این روش جهت كاهش شدت تهوع بهره برند./نی

 

تاریخ درج : 1387/11/8
منبع خبر :
نام : شهر :