اخبار
منبع :
 
بیشترین حجم طوفانهای خورشیدی در میانه دوره خورشیدی جدید وقوع خواهد یافت و این دوره فعالیت 11 ساله در حال حاضر در زمان فعالیتهای آرام خود قرار دارد.
مطالعات جدید نشان می دهد وجود چندین حفره بزرگ بر روی لایه مغناطیسی محافظ زمین باعث شده است ذرات خورشیدی از طریق بادهای خورشیدی به این حفره ها وارد شده و تاثیرات مخربی را به زمین و تجهیزات ارتباطی و حمل نقل آن بگذارند.
دانشمندان به تازگی اعلام كرده اند كره مغناطیسی محافظ زمین دارای دو حفره بسیار بزرگ است كه وجود آنها باعث ورود بادهای خورشیدی و آسیب رساندن به زمین و ساكنانش می شود.
درك چگونگی ایجاد چنین حفره هایی می تواند به یافتن دلایل محكمتری در ارتباط با شكل گیری طوفانهای الكتریكی - پدیده ای كه باعث توقف جریان در شبكه های انرژی و ایجاد روشنایی در آسمان خواهد شد- منجر شود.
دانشمندان اتحادیه ژئوفیزیك آمریكا بر این باورند كه دلایلی كه تا به حال به منظور توجیه ورود طوفانهای خورشیدی به كره مغناطیسی ارائه كرده بودند اشتباه بوده است. كره مغناطیسی زمین حبابی نامرئی از انرژی مغناطیس است كه زمین را در بر گرفته و آن را از ورود عوامل زیانبار مانند بادهای خورشیدی مورد محافظت قرار می دهد.
در ابتدا تصور دانشمندان بر این بود كه زمانی كه میدان مغناطیسی خورشید در جهت مخالف میدان مغناطیسی زمین قرار می گیرد، ذرات خورشیدی به زمین راه می یابند اما گذشت زمان و تحقیقات نشان داد كه این ذرات به دفعات و به تعداد بیست بار در زمانی كه این دو میدان در یك جهت قرار داشتند از لایه محافظتی عبور كرده و خود را به زمین رسانده اند.
این همسویی باعث ارتباط دو میدان زمین و خورشید شده و در نهایت منجر به ایجاد حفره هایی در قطبهای زمین شده است. در سال 2007 پنج فضاپیمای سازمان ناسا با پرواز بر فراز یكی از این حفره ها در هنگام وسعت یافتن آن و با استفاده از حسگر های مخصوص دریافتند كه سیلی از ذرات بادهای خورشیدی در حال ورود به این حفره و لایه مغناطیسی زمین هستند.
به گفته دانشمندان اكثر این ذرات مجددا به سمت فضا رانده می شوند اما برخی از آنها در كره مغناطیسی انرژی یافته و باعث بروز طوفانهای الكتریكی و اختلال در شبكه های انرژی رسانی در زمین می شوند كه این پدیده می تواند به هواپیماها و ماهواره هایی كه در نزدیكی قطبها در حال حركت هستند خساراتی را وارد آورد.
محققان اعلام كردند بیشترین حجم طوفانهای خورشیدی در میانه دوره خورشیدی جدید وقوع خواهد یافت و این دوره فعالیت 11 ساله در حال حاضر در زمان فعالیتهای آرام خود قرار دارد. سال 2012 سالی خواهد بود كه نقطه اوجی برای فعالیتهای خورشیدی و طوفانهای الكتریكی به حساب خواهد آمد.

طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *

 
سیستم تعمیر و نگهداری بهبود - PM