دانش آی آر
ژاپن نخستين كشتي باري خورشيدي را به آب انداخت
تعداد بازدید : 677
نخستین كشتی باری جهان كه با استفاده از انرژی خورشیدی حركت می كند،امروز در ژاپن به آب انداخته شد.
به گزارش شبكه خبر،به نقل از خبرگزاری فرانسه ، این كشتی باری كه "ائوریگا لیدر" نام دارد و طراحی و ساخت آن را خطوط كشتیرانی نیپون یوسن كی كی و شركت پخش فراورده های نفتی نیپون برعهده داشتند.

مسئولان شركتهای سازنده این كشتی اعلام كردند:با استفاده از این كشتی باری عظیم كه مجهز به سیصد و بیست و هشت صفحه خورشیدی است و با هزینه بیش از یك میلیون و ششصد و هشتاد هزار دلار ساخته شده است ،6 هزار و 400 دستگاه خودرو را حمل كرد.
این مقامات افزودند: كشتی باری ائوریگا لیدر كه شصت هزار و دویست و سیزده تن وزن و دویست متر طول دارد نخستین كشتی بزرگ جهان است كه با استفاده از انرژی خورشیدی حركت می كند.

این كشتی در ابتدا برای حمل و انتقال خودروهای شركت خودرو سازی تویوتا موتور به نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
سامانه انرژی خورشیدی ، با تولید چهل كیلووات انرژی تنها دو دهم درصد از انرژی مصرفی كشتیها را تامین می كند و این درحالی است كه مسئولان سازنده این كشتی باری ابراز امیدواری كرده اند این میزان انرژی تولیدی افزایش یابد.

با انتشار گازهای آلاینده هوا ، صنعت كشتیرانی تحت فشار شدیدی به منظور مشاركت در روند تلاش ها برای مبارزه با روند گرمایش زمین قرار گرفته است.

بررسی ها نشان داده است كشتی ها از یك و چهار دهم تا چهار و نیم درصد گازهای آلاینده هوا را تولید می كنند.
تاریخ درج : 1387/9/30
منبع خبر :
نام : شهر :