اخبار
منبع :

 

گروه وبلاگ وIT: همایش رونمایی از نرم‌افزار «معجم موضوعی قرآن‌كریم»، روز گذشته با حضور اندیشمندان و پژوهشگران حوزه علمیه قم در موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) به نقل از مركز خبر حوزه، «حجت‌الاسلام رجبی» قائم‌مقام موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) در این همایش گفت: تولید نرم‌افزارهای معجم‌موضوعی، از تالیف كتاب، ارزش بیشتری دارد و پژوهشگران باید به این سمت گرایش بیشتری داشته باشند.

 

وی افزود: تولید چنین نرم‌افزارهای معجمی نیازمند كار مشاركتی است و این در حالی است كه بسیاری از پژوهشگران به كار انفرادی اعتقاد دارند.

 

رجبی با اشاره به پیشینه معجم‌نویسی در معارف دینی، كتاب وسایل‌الشیعه را معجم‌ موضوعی حدیثی عنوان كرد و گفت: خدمتی كه وسایل‌الشیعه به عالم فقهات كرده است قابل اندازه‌گیری نیست.

 

وی تولید چنین نرم‌افزارهایی را برای انجام تحقیقات بسیار موثر دانست و اظهار كرد: استفاده از این نرم‌افزار، صرفه‌جویی بسیار در وقت محققان و اندیشمندان را به دنبال خواهد داشت.

 

وی از پژوهشگران خواست تا با مشاركت در تدوین و تولید چنین نرم‌افزارهایی علاوه‌بر اجر معنوی به پیشرفت علم كمك كنند.

 

حجت‌الاسلام رجبی در ادامه با بیان ویژگی‌های نرم‌افزار معجم‌موضوعی قرآن‌كریم گفت: در این نرم‌افزار موضوعات قرآنی در 10 شاخه اصلی شامل خداشناسی، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی، راه‌شناسی، راهنماشناسی، قرآن‌شناسی، اخلاق در قرآن، احكام عبادی قرآن، احكام فردی قرآن و در نهایت احكام اجتماعی قرآن تدوین شده است.

 

وی افزود: در ساخت این نرم‌افزار، تاكید اصلی و بیشتر استنادها به تفسیر‌المیزان علامه طباطبایی است و تنها در برخی موضوعات كه توضیحات تفسیر‌المیزان روشن نیست از مجمع‌البیان مرحوم طبرسی استفاده شده است.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *

 
سیستم تعمیر و نگهداری بهبود - PM