اخبار
منبع :

نویسندگان- ژان ماری گوستاو لوكلزیو، نویسنده فرانسوی، جایزه نوبل ادبیات امسال را از آن خود كرده است.
 این نویسنده 68 ساله به خاطر یك عمر كار ادبی جایزه 10 میلیون كرونی نوبل را دریافت كرد. آكادمی نوبل او را «نویسنده بدعت‌ها، ماجراهای شاعرانه و هیجانات جسمانی» خواند. آكادمی نوبل همچنین او را «كاوشگر انسانیتی ماورا و مادون قلمرو تمدن انسانی» خواند.

از آثار اخیر لوكلزیو می‌توان به «بالاسینر» در سال 2007 اشاره كرد كه آكادمی نوبل آن را «مقاله‌ای عمیقا شخصی درباره تاریخ هنر فیلمسازی» خوانده است. این نویسنده همچنین چندین كتاب برای كودكان نوشته كه در میان آنها می‌توان به «لالایی» (سال 1980) و «بلابیلو» (سال 1985)اشاره كرد.

این نویسنده در كشور خود برنده چندین جایزه ادبی از جمله جایزه لاربو در سال 1972 و جایزه بزرگ ژان ژیونو در 1997 شد. لوكلزیو كه در 1940 در شهر نیس فرانسه متولد شده، در كودكی 2سال در نیجریه زندگی كرد. او در دانشگاه‌های بانكوك، بوستون و مكزیكوسیتی هم تدریس كرده است. ژان ماری گوستاو لوكلزیو سفرهای زیادی به سراسر جهان كرده و تاثیر این سفرها در آثار او دیده می‌شود. لوكلزیو اولین كتاب خود را در سال 1963 با نام «صورت جلسه» منتشر كرد. رمان «بیابان»، اثری كه گفته می‌شود لوكلزیو را به شهرت رسانده در ایران هم ترجمه و منتشر شده است. رمان‌های «آفریقایی» و «موندو» هم از جمله آثار او هستند كه به فارسی ترجمه شده‌اند.

لوكلزیو در حالی خبر برنده شدنش در نوبل ادبیات 2008 را شنید كه مشغول خواندن رمانی نوشته استیگ داگرمن، نویسنده سوئدی بود. لوكلزیو از نویسندگانی بود كه هفته‌های گذشته نامش در بیشتر گمانه‌زنی‌های منتقدان ادبی شنیده می‌شد.

لوكلزیو پس از اعلام رسمی برنده نهایی نوبل ادبیات به كنفرانسی مطبوعاتی در محل ساختمان انتشارات گالیمار فرانسه دعوت شد. او در اولین واكنش‌ خود به این خبر گفت: من بسیار تحت‌تأثیر قرار گرفته‌ام و فوق‌العاده شگفت‌زده شده‌ام. این جایزه افتخار بزرگی برای من است. باورم نمی‌شود، كمی احساس ترس، كمی خوشحالی و كمی نشاط دارم. وی همچنین در پاسخ به این سؤال كه با 10 میلیون كرون (تقریبا یك میلیون یورو) جایزه نقدی خود چه كار خواهد كرد، گفت: «كلی قرض دارم كه باید اول از همه آنها را تسویه كنم.»


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *