دانش آی آر
نمايشگاه آفرينش هاي قرآني در كويت افتتاح شد
تعداد بازدید : 699

خبرگزاری فارس: اولین نمایشگاه مجموعه پژوهشی آفرینش‌های قرآنی از شاخصه‌های برجسته خطوط و تذهیب قرآن كریم توسط «خلیل نودهی» معروف به عارف گیلانی 19 شهریورماه در كویت افتتاح شد.

 

 

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از اداره كل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در كویت و با همكاری شورای ملی فرهنگ و هنر و ادب كویت و با حضور جنتی سفیر ایران، محمدعلی كیانی سرپرست رایزنی فرهنگی كشورمان، بدر الرفاعی دبیر كل شورای ملی فرهنگ كویت و تعداد كثیری از هنردوستان و هنرمندان كویتی و سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم كویت و ایرانیان مقیم در گالری هنری احمد العدوانی در منطقه ضاحیه عبدالله السالم،نمایشگاه هنری خط و تذهیب قرآن كریم عارف گیلانی هنرمند ایرانی با نمایش51 اثر بسیار زیبای قرآنی افتتاح شد.

در این مراسم محمدعلی كیانی سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در كویت خط را یكی از هنرهای اصیل در ایران ذكر كرد و گفت: خط طی مراحل گذشته حیاتش تاكنون، شاهد تغییرات و تحولات و پیشرفتهای بسیاری بوده ودر دهه های اخیر،خواستار بازگشت به اصالت اولیه خود شده و جایگاه واقعی خود را در جامعه بازیافته و با درآمیختن با نقاشی و تزئین و تذهیب در آثار معماری باستان ومعاصر مانند نوشته های كاشانی و.. توانسته در زندگی مردم رخنه كند.

وی افزود: امروزه نیز هنر خطاطی رونقی خاص یافته كه دلیل بر رشد و شكوفائی آن و اهتمام جمهوری اسلامی ایران به این هنر اصیل است. بطوریكه در انجمن خطاطان ایرانی در مدت كوتاهی تعداد داوطلبان این رشته یكباره از 3000 نفر به 7000 نفر افزایش یافت و در حال حاضر این رقم بالغ بر 17000 نفر است.

سرپرست رایزنی فرهنگی ایران هدف از برگزاری این نمایشگاه را تحكیم روابط فرهنگی ـ هنری میان دو كشور كه از گذشته تاكنون پابرجا بوده و ریشه در تمدن آنان دارد، بیان كرد.

كیانی در پایان از شیخ صباح الخالدالصباح وزیر اطلاع رسانی و بدر الرفاعی دبیر كل شورای ملی فرهنگ و هنر و ادب كویت و دیگر مسئولین شورای ملی فرهنگ و هنر وادب كویت بخاطر همكاری در برگزاری این نمایشگاه تشكر و قدردانی كرد.

بدر الرفاعی دبیر كل شورای ملی فرهنگ و هنر و ادب كویت نیز در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه تصریح كرد: خط عربی در فرهنگ نوین ما از جایگاه والائی برخوردار است.و به دلیل جذابیت و زیبائی و انعطاف پذیری و روانی اعجاب برانگیزبوده وتوانسته ومخاطبان بسیاری را جلب نماید.

وی ادامه داد: این هنر به مانند پلی ارتباط و شناخت و تاریخ میان فرهنگ‌های اسلامی را حفظ كرده و به زیبائیهای درونی و بیرونی حروف و كلمات پرداخته است و بخاطر فعالیت در چارچوب متون دینی ، قرآن وسنت ،آرایش دیوار و سردرهای مساجد، توانسته به رشد و شكوفائی زیبائیهای حروف عربی و زبان قرآنی كمك نماید كه دارای اهمیت ویژه ای می باشد و درخور تقدیر و احترام است.

الرفاعی همچنین افزود:از آنجا كه تجربیات ارزشمند هنرمند ایرانی آقای عارف گیلانی در نمایاندن زیبائیهای خط عربی نقش بسزائی داشته، شورای ملی فرهنگ كویت و به پاس روابط اسلامی مشترك كه در چارچوب ارزشها و عقاید واحد میان دو كشور است، از ایشان دعوت به عمل آورد تا در ماه رمضان و در حال و هوای روحانی،از زیبائی‌های هنرهای اسلامی هنرمندان و دوستداران هنر را بهره مند سازد.

عارف گیلانی خطاط برجسته قرآن كریم در این نمایشگاه از میان 400 اثر خود 51 اثر از بهترین های آن را در قالب تابلوهایی نفیس و زیبا عرضه كرده است.

وی در این باره گفت: این آثار الهام گرفته و كاری تحقیقی از آثار اساتید و خطاطان بزرگ و معروف قرآن كریم از قرن اول تا قرن معاصر در جهان اسلام و در واقع نوعی مكتب شناسی خلاقیت‌های بزرگ قرآنی نیز به شمار می رود. اجراء یك مجموعه بزرگ هنری از انواع اسلوب نگارش قرآن كریم در دو بخش كتابت و تذهیب از خطوط بزرگ كاتبان و مذهبان برجسته وی از قرن اول تا قرن سوم روی پوست آهو و آشنائی با شیوهای مختلف است.

عارف گیلانی افزود: از دو هزار اثری كه قرار است در رابطه با خطاطی و تذهیب قرآن كریم تهیه شود، تاكنون400 اثر آن را تهیه كرده‌ام. در حاشیه این نمایشگاه، گارگاه آموزشی خط و تذهیب نیز از سوی وی در نظر گرفته شده است.

این نمایشگاه با همكاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و شورای ملی فرهنگ و هنر و ادب كویت برپا شده است و به مدت 10 روز ادامه خواهد داشت.

تاریخ درج : 1387/6/23
منبع خبر :
نام : شهر :