دانش آی آر
بانک اطلاعات ديجيتال آثار تاريخي فرهنگي موزه ملي ايران ايجاد مي شود
تعداد بازدید : 980
رئیس کل موزه ملی ایران گفت: با همکاری معاون فرهنگی و ارتباطات سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری، شرکت فنآوری اطلاعات میراث آریا و پژوهشکده تکنولوژی جهاد دانشگاهی صنعتی شریف نخستین بار استاندارد سازی و ثبت دیجیتالی شناسنامه آثار تاریخی فرهنگی موزه ملی ایران آغاز شده است.
به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران؛ محمد رضا مهراندیش افزود : در این بانک همه اطلاعات و مسائل مرتبط به هر شیء شامل شماره اموالی ، نوع ، تعداد ، ابعاد، وزن ، تزئینات احتمالی ، کاربرد ، تعلق، محل کشف و ساخت ، وضعیت مرمتی و حفاظتی و ... جمع آوری و ارائه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه نرم افزار خاصی برای تنظیم و طبقه بندی داده ها تهیه شده است اضافه کرد: همواره ضرورت بانک اطلاعات از اشیاء موجود در موزه ها وجود داشته است و در این جهت بخش های مختلف سازمان بنا بر شرح وظایف خود این طرح را برنامه ریزی کرده اند، در تهیه چنین نرم افزاری شناسایی شاخصه های مختلف مد نظر و بررسی قرار گرفته است.
این طرح براساس آیین نامه ساماندهی اموال تاریخی فرهنگی و اجرای آیین نامه مصوبه شورای هیئت وزیران صورت گرفته است.
به گفته وی پس از برگزاری جلسات متعدد ، هماهنگی ها و تصمیمات لازم ، موزه ملی ایران با توجه به جایگاه ملی و بین المللی آن و دارا بودن گنجینه بی نظیری از اشیاء نفیس و نخبه فرهنگی به عنوان آغازگر این طرح انتخاب شده است.
رئیس کل موزه ملی ایران ادامه داد: به همین منظور در اولین گام بخش تاریخی این مجموعه با دارا بودن بیش از سیزده هزار شیء‌ تاریخی فرهنگی با همکاری کارشناسان فنی پژوهشکده تکنولوژی جهاد دانشگاهی صنعتی شریف مشغول فعالیت و ورود اطلاعات اشیاء به این شبکه شده اند که به مرور و با تکمیل و پیشرفت طرح نوبت به سایر بخشهای موزه ملی ایران نیز خواهد رسید.
تاریخ درج : 1387/6/7
منبع خبر :
نام : شهر :