دانش آی آر
قطعي شدن پرونده ثبت جهاني نوروز براي ارسال به يونسکو
تعداد بازدید : 513

 

تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: پرونده مشترک ثبت جهانی نوروز به عنوان میراث معنوی برای ارسال به یونسکو در شهریور ماه امسال قطعی خواهد شد.

 

 

به گزارش روز پنجشنبه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان این مطلب گفت: قرار است پرونده نوروز را به عنوان پرونده مشترک بین ده کشور برای ثبت در میراث جهانی به یونسکو ارسال کنیم.

فریبرز دولت‌آبادی ادامه داد: به همن منظور اجلاسی بین ده کشور مشترک در میراث معنوی نوروز در شهریور ماه امسال به منظور نهایی شدن این پرونده جهت ارسال به یونسکو تشکیل خواهد شد.

وی افزود: این همایش با هماهنگی پژوهشگاه و حوزه معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در روزهای 4 و 5 شهریور ماه برگزار می‌شود.

دولت‌آبادی همچنین از تاسیس دفتر منطقه میراث معنوی در تهران خبر داد و گفت: این پیشنهاد را سه سال گذشته به مجمع عمومی یونسکو ارسال کردیم.

وی ادامه داد: بنای میراث معنوی ایران و همچنین فقدان‌های سیاسی و اجتماعی موجود در منطقه این امکان را به وجود می‌آورد که این میراث معنوی به درستی ارسال نشود و مورد تحریف قرار گیرد.

این مقام مسئول اظهار کرد: ما به یونسکو تاسیس این دفتر را در ایران جهت همکاری با کشورهای منطقه در شناسایی مستندسازی، حفاظت و ثبت میراث معنوی منطقه پیشنهاد دادیم.

وی خاطرنشان کرد: فضا و تیم کارشناسی تیم مورد نظر قطعی شده است و برای کلید خوردن این پروژه عظیم در انتظار بازبینی نمایندگان یونسکو هستیم./

تاریخ درج : 1387/5/31
منبع خبر :
نام : شهر :