دانش آی آر
انجام يك جراحي بي سابقه دامپزشكي در كشور
تعداد بازدید : 514

یك جراح دامپزشك اعلام كرد: برای اولین بار در خاورمیانه از آکریل خودپخت به عنوان پروتز جهت تصحیح ضایعه ستون فقرات با موفقیت در یک قلاده سگ نژاد ایرانی استفاده شد.

هومن ملوك پور با اعلام این مطلب به خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار داشت: این سگ حدود یک ماه قبل از جراحی در اثر تصادف با خودرو دچار شکستگی در مهره پشتی 11-12 ستون فقرات شده و اندامهای خلفی دچار فلجی کامل بودند. طی این جراحی که هشت ساعت به طول انجامید، ابتدا با انجام عمل laminectomy فشار از روی نخاع برداشته شد و سپس با استفاده از آکریل خود پخت و شکل دادن آن در موضع عمل به صورت دو حایل در دو طرف نخاع، مسیر قرار گیری آن تصحیح شد.

با گذشت حدود 10 روز پس از جراحی، حیوان قادر به حرکت دادن اندامهای خلفی بوده و کنترل ادرار و مدفوع خود را که از دست داده بود به دست آورده است.

وی با بیان این كه تكنیك این جراحی تا قبل از این در اختیار کشورهایی از قبیل آمریکا و آلمان قرار داشته است، اظهار داشت: این عمل توسط تیم جراحی کلینیک شامل دکتر حمید رضا فتاحیان، دکتر هومن ملوک‌پور، دکتر حمید محی الدین، دکتر میثم تهرانی و حوریه قوجق و نغمه غضنفری انجام شده است.

تاریخ درج : 1386/10/4
منبع خبر :
نام : شهر :