صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
سامانه جمع آوری خودکار تجهیزات IT
افرنگ نیوز مجله زندگی
ماشین ایرانی
elham_fitnees_cool
فروشگاه رایکا
فروشگاه رایکا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
A.A.C/ موسيقي و نجوم
تعداد بازدید : 494
 
 

 

نجوم علمي تجربي است و منوط به محاسبات نجومي، اما موسيقي يك هنر است و با محدوديتهاي ريتميك تعريف مي‌شود. هر علمي بالقوه در خود عنصر هنر و زيبايي‌شناسي را دارد و هر هنري متكي بر يك مبناي علمي است. هنرها و علوم، مكمل يكديگرند، اما نجوم و موسيقي در كجا با يكديگر تلاقي پيدا مي‌كنند؟
رويدادهاي زميني را با حركات سيارات پيش‌بيني مي‌كنند. مشاهده حركات اجرام آسماني و تأثير آنها بر كيهان را نجوم و در زبان هندي Jyotisha مي‌نامند و كيهان تركيبي از عناصر اصلي طبيعي است. موسيقي نيز بر اساس صدا و ريتم بيان مي‌شود كه صدا از تركيب دو عنصر يعني باد و گرما به وجود مي‌آيد. عامل مشترك بين نجوم و موسيقي اين است كه سرچشمه هر دوي آنها عناصر اصلي طبيعي است.
ريتم ابزار اندازه‌گيري صداست و در متون قديمي آمده است كه عنصر ريتميك در موسيقي، آدمي را به شناخت از خود و آزادي رهنمون مي‌شود. صدا عنصري كيهاني است و ريتم مبتني بر زمان است؛ پس نجوم و موسيقي مي‌توانند در اندازه‌گيري زمان نيز با يكديگر تداخل پيدا كنند.
در مفهوم ودائي از آتمسفر وراي زمين، مفاهيمي وجود دارد كه ما آنها را بيوسفر، يونوسفر و استراتوسفر مي‌ناميم. موسيقي كارناتيك بر اساس دامنه سه اكتاو، يعني پائين‌تر (mandra)، ميانه (Madhya) و بالاتر (tara) ساخته مي‌شود و هرچه ماوراي تارا باشد atitara و هرچه زير ماندرا باشد. Anu-mandra ناميده مي‌شود كه با تسامح تقريباً معادل ماورا (ultra) و مادون (infra) است. پس ساختار سه رديفي، مورد مشترك ديگري است.
كريشنا ياجور ـ ودا، زمان را از نظر طولي به سال (Samvatsara)، ماه (maasa)، هفته (paksha) و روز (dina) تقسيم مي‌كند. در موسيقي سنتي هفدهم تقسيم‌بندي زماني مشابهي بر اساس akshara ها وجود دارد.
نمودار نجومي، افلاك را به دوازده برج تقسيم مي‌كند؛ موسيقي كارناتيك هم دوازده نت (swaras) دارد. زمين و ماه پيوسته و بي‌آنكه دچار كندي و سرعت شوند، با شتاب ثابتي در حركت هستند و برخي از برجهاي فلكي داراي شتابهاي متغيري هستند. دو نت shadja و panchama نيز از سرعت ثابتي برخوردارند و تحقيقات اخير نشان داده است كه علايم فلكي اسد (simha) و سرطان (kataka) تقريباً نتهاي ذكرشده را نشان مي‌دهند و ده برج فلكي باقيمانده كه به پنج سياره اختصاص دارند، هركدام دو خانه دارند.
ده نت باقيمانده در پنج گروه دو تايي طبقه‌بندي مي‌شوند كه اين نتها با برجهاي فلكي و آنچه در موسيقي Savya-Apasavya خوانده مي‌شود، قابل تعريف هستند:
صورت فلكي (kanya Rasi) در موسيقي سمبل Suddha Rishabha است. صورت فلكي ميزان (Tula) در موسيقي سمبل Chatusruti Rishabha است.
صورت فلكي عقرب (Vischika) در موسيقي سمبل Sadharana Gandhara است.
صورت فلكي قوس (Dhanus) در موسيقي سمبل Antara Gandhara است.
صورت فلكي جوزا (Mithnus) در موسيقي سمبل Kakali Nishada است.
صورت فلكي ثور (Vrishaba) در موسيقي سمبل Kaisika Nishada است.
صورت فلكي حمل (Mesha) در موسيقي سمبل Chatusruti Dairata است.
صورت فلكي حوت (Meena) در موسيقي سمبل Suddha Daivata است.
صورت فلكي جدي (Makara) در موسيقي سمبل Suddha Madhyama است.
صورت فلكي دلو (Kumbha) در موسيقي سمبل Prati Madhyama است.
از پيوند بين نت (Swara)ها و برجهاي فلكي درمي‌يابيم پنج سياره‌اي كه سرعتهاي متغيري دارند، هريك 2 نت را به خود اختصاص مي‌دهند كه يكي از اين نتها نت غالب و ديگري نت مغلوب است.
سياره نتها (Swaras)
مريخ (Kuja) Sadharana Gandhara،
Chatusruti Daivata
عطارد (Budha) Suddha Rishabha، Kakali Nishada
مشتري (Guru) Antara Gandhara، Suddha Daivata
زهره (Sukra) Chatusruti Rishabha، Kaisika Nishada
زحل (Sani) Suddha Madhyama، Prati Madhyama
اين گروه‌بندي پاسخ قانع‌كننده‌اي است به انتقادهايي كه از معادل‌گذاري موسيقي و نجوم وجود دارد.
گام بعدي، تصوير نجومي از راگا (Raga)هاست. راگا درواقع همان م‍ُد (mode) در موسيقي است. نت Jeeva نشانه هشت خانه است. نتهاي Vaga-Chhaya در خانه‌هاي پنجم و نهم و نت nyasa در خانه‌هاي يازدهم و دوازدهم قرار مي‌گيرد. نت graha نشانه laghna است. هر راگا (mode) را مي‌توان به‌عنوان يك زيج (زايچه) تعيين كرد.
در نقد ديك‌شي‌تار (Dikshitar) اشاره‌هاي فراواني به جزئيات نجومي ازجمله Swakshetra، Uccha، Mitratva، Shatrutva و امثال آنها شده است. آهنگسازي در م‍ُد Srisukra، نشانه‌هاي درخشان و فراواني است به محاسبات نجومي (Amsa)ها و نتايج آنها.
با مطالعه دقيق در متون ودائي، رابطه حيرت‌انگيز نجوم و موسيقي بيشتر آشكار مي‌شود. اين رابطه هنوز به صورت كامل كشف نشده، اما اكنون تحقيقات فراواني در اين زمينه انجام مي‌شود. دانش ما نسبت به اين موضوع، بسيار محدود است، ولي قطعاً نسلهاي آينده رموز بيشتري را درك خواهند كرد.

 

نت Jeeva نشانه هشت خانه است. نتهاي Vaga-Chhaya در خانه‌هاي پنجم و نهم و نت nyasa در خانه‌هاي يازدهم و دوازدهم قرار مي‌گيرد. نت graha نشانه laghna است.


 

 
نویسنده: ليلا صفوي
مترجم :
منبع : ماهنامه مقام موسيقايي – شماره 15 – مهر 1383
تاریخ : مهر 1383
مطالب مرتبط
 
 2012 : پايان جهان
 تک رقصندگان کائنات
 نظريه تار
 گرانش كوانتومي(مختصري بر نظريه تار يا ابر ريسمان)
 سيارات فراخورشيدي
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد