صفحه اصلی

آرشیو مقاله ها

آرشیو اخبار

همکاری با ما

تماس با ما
 
عنوان خبر
 
  
 
فروشگاه رایکا فروش پر تخفیف محصولات هیرشا
هر روز صبح جدیدترین اخبار در افرنگ نیوز کلیک کنید ...
كاربرد فناورى در باستان شناسى دگرگونى بدون تخريب
تعداد بازدید : 679
 
 
[ 07 Apr 2006 ]  
 
ابزار حساس باستان شناسى اكنون بدون آنكه باعث تخريب زمين شود اين علم را دگرگون كرده است.
از زمانى كه باستان شناسى به عنوان يك علم شناخته شده، بشر براى كشف معماى گذشتگان در تلاش مستمر است.
عمليات باستان شناسى براى كشف آثار تاريخى ويرانى هاى زيادى به بار مى آورد و مشكلات فراوانى در پى دارد. گاهى عمليات حفارى نيمه كاره رها مى شود يا اطلاعات آن ثبت نشده از دست مى رود. بيشتر باستان شناسان در راستاى تحقيقات خود براى به دست آوردن اطلاعات حتى در مناطق گودبردارى شده موفق نبوده اند. از اين رو آنها از ديرباز در آرزوى آنند كه قبل از حفارى از درون زمين با اطلاع شوند. زيرا در چنين وضعى قادر خواهند بود با حداقل امكانات مناطق بهتر و اهداف دقيق ترى را شناسايى كنند و در وقت و هزينه صرفه جويى كنند. اكنون به نظر مى رسد كه اين رويا كم كم به حقيقت مى پيوندد. علم باستان شناسى هرگز از قوانين منظمى برخوردار نبوده ولى اكنون به واسطه توسعه تكنيك هاى مدرن نقشه بردارى و ساخت ابزار حساس تصويربردارى با اشعه ايكس، دوربين هاى دقيق و مجهز به نور مادون قرمز و ميكروموج، همچنين تصاوير مغناطيسى و ثبت اطلاعات دقيق تر بدون آنكه زمين را تخريب كنند، به پيشرفت هاى چشمگيرى دست يافته است. چنين ابزارهايى باستان شناسان را قادر مى سازد كه مناطق جالب و بسيار كوچك را شناسايى كرده و از حفارى مناطق دشوار پرهيز كنند از اين رو به اهداف خود نزديك تر شده و دقيق تر برنامه ريزى كنند. از طرفى ذخاير باستانى را براى نسل هاى آتى كه مطمئناً مجهز به تكنولوژى پيشرفته ترى خواهند شد حفظ كنند. زيرا انسان باشعور آينده به كمك كامپيوتر هاى قدرتمند خود بهتر اطلاعات زير زمين را تجزيه و تحليل خواهد كرد و علم باستان شناسى را به افق روشن ترى رهسپار خواهد ساخت.
با كمك تكنيك هاى جديد گروهى از باستان شناسان دانشگاه آركانزاس به سرپرستى «فردريك ليمپ» و «كنيث كرامى» در شهر «آرمى» كانزاس به جست وجو پرداختند. اين شهر در سال ???? ميلادى ساخته شده كه بسيار پرجمعيت بوده و داراى هتل و تئاتر هاى زيادى بود ولى در سال ???? ميلادى به سبب آتش سوزى با خاك يكسان شده است و اكنون هيچ آثارى از آن به جا نمانده است گويى كه ناپديد شده است. سال گذشته وقتى باستان شناسان از آن محل كه اكنون به علف زار تبديل شده است نقشه بردارى كردند محل دقيق خيابان ها، پياده روها و اتاق هاى خانه هاى اين شهر را كشف كردند. آنها حتى توانستند سيستم خطوط فاضلاب هاى آن را نيز شناسايى كنند و به كمك ارتعاشات مغناطيسى، لوله هاى آهنى ساخته شده فاضلاب ها را نيز شناسايى كردند. همچنين وقتى كه لوله هاى فاضلاب همديگر را قطع مى كردند در دستگاه هاى آنها اختلاف ارتعاشات مغناطيسى مشاهده مى شد. با عبور دادن يك جريان الكتريكى در زير زمين و سنجش مقاومت الكتريكى اشياى زير زمين حتى مقاوم ترين مواد مثل روكش سوخته جاده ها و آجرها به خوبى شناسايى شدند. آنها نتيجه تحقيقات خود را با تصاوير قديمى تلفيق كردند. دكتر «ليمپ» گفت قدم بعدى استفاده از تصاوير ماهواره اى است. ولى تصاويرى كه توسط ماهواره هايى مثل Landsat7 گرفته مى شود و اغلب براى به دست آوردن اطلاعات ضرورى درباره زمين است بسيار ضعيف هستند. بايد از ماهواره هاى تجارى كه تصاوير را بزرگنمايى مى كنند، سود جست كه البته هنوز از توان مالى بسيارى از باستان شناسان خارج است. وى معتقد است استفاده از چنين ماهواره هايى باعث مى شود عمليات در مساحت اندك را تا چند برابر گسترش دهيم و به چندين هكتار برسانيم. همچنين مى توان اجسامى كه حتى نيم متر طول داشته باشند را شناسايى كرد. «شيتز» و دستيارانش از دانشگاه كلرادو با استفاده از ماهواره خصوصى (IRonos) نقشه كوره راه هاى شهر باستانى آرنل كاستاريكا را به دست آوردند و با بررسى و تحقيق يافته هاى باستان شناسى اميدوارند كه رابطه بين گورستان ها و دهكده ها را جست وجو كنند كه كليد الگوهاى رفتارى گذشتگان را به دست مى دهد.
تكنولوژى ديگر استفاده از انرژى تابشى است. در اين تكنولوژى از دوربين هاى بسيار قوى كه به نور زيرقرمز حساس هستند، استفاده مى شود.
نور مادون قرمز با طول موج هاى نزديك به نور قابل مشاهده هستند. اين تكنولوژى با انتقال انرژى گرمايى تصاويرى را در درجه حرارت گوناگون به ثبت مى رساند و برايمان آشكار مى سازد كه در درون زمين چه خبر است.
براى نمونه يك بناى سنگى نسبت به محلى كه مرطوب است به شيوه متفاوتى گرما را در خود حفظ مى كند. دكتر «كاوامى» و دستيارانش توسط اين نوع دوربين آزمايش هاى خود را در درجاتى به كوچكى ?/? درجه سانتى گراد انجام دادند و نتايج آن را بسيار شگفت انگيز خواندند. آنها توانستند حدود خانه ها را كه قبلاً برايشان ناشناخته بود ببينند حتى محل درها به خوبى ديده مى شدند، قرارگاه نيز بسيار بزرگتر از آن بود كه قبلاً مشاهده كرده بودند. پس از چندى يكى از باستان شناسان به نام «دان بلومبرگ» از دانشگاه گوريش اسرائيل نظريه قوى ترى ارائه داد.
وى به زمين ميكروموج هايى وارد كرده سپس ارتعاش هاى ناشى از آن را بررسى مى كند. ساخته هاى بشر كه در زير زمين دفن شده اند مثل لوله ها و مجارى آب در برخورد با ميكروامواج ارتعاش هاى مشخصى بروز مى دهند. «رونالد بلوم» و دستيارانش در لابراتوار موتورجت ناسا در كاليفرنيا با استفاده از ميكروموج ها با طول موج بسيار كوتاه شهر گمشده Arabion Peninsula را در سال ???? كشف كردند. ولى اين آزمايش ها بسيار نزديك به سطح زمين انجام شده بود. دكتر «بلومبرگ» با ميكروموج هايى كه طول موج بزرگترى دارند و در عمق زمين بيشتر نفوذ مى كرد ميدان هاى آلومينيومى فراوانى در اعماق زمين در صحراى Negev واقع در جنوب اسرائيل كشف كرد كه كاربرد تكنولوژى ميكروموج را به اثبات رساند. سپس با هواپيمايى مجهز به رادارهايى بر فراز اين سرزمين ها پرواز كرد و دستاوردهاى آن را با مناطق شناخته شده مقايسه كرد و در نهايت ثابت شد كه با اين روش مى توان قطعات فلزى قعر زمين را به خوبى شناسايى كرد. از اين رو طبق نظر دكتر «بلومبرگ» ماهواره هاى مجهز به رادار امكان كشف اشياى دفن شده را بهتر فراهم مى سازد.
آژانس هوايى اروپا درصدد به كارگيرى اين گونه امكانات است ولى مشكل اينجا است كه امواج كارايى خود را در مناطق مرطوب از دست مى دهند زيرا آب اين امواج را به خود جذب كرده و تصاوير به خوبى شناسايى نمى شوند. كشف تكنولوژى هاى حساس كنونى تحول شگرفى در علم باستان شناسى به وجود آورده است. دكتر «ليمپ» با استفاده از كامپيوتر و تلفيق تحقيقات گوناگون و تجزيه و تحليل آنها كه چكيده اى از يافته هاى ماهواره ها و هواپيماهاى مجهز به دستگاه هاى حسگر بودند در شهر «آرمى» به كشف آثار ارزنده اى دست يافت. وى مى گويد تا سال آينده اين شيوه به طور حرفه اى در علوم باستان شناسى به كار گرفته مى شود زيرا نه تنها تكنولوژى نوين اطلاعات ارزنده اى به دست مى دهد بلكه به باستان شناسان در انتخاب نوع تكنولوژى مطابق با محل و مناطق مورد نظر كمك فراوانى مى كند. آنها مى توانند به خوبى تصميم بگيرند چه مناطقى را حفارى كنند و چه مناطقى را براى نسل هاى آينده كه مجهز به ابزار هوشمندانه تر و كامپيوتر هاى قوى ترى خواهند شد حفظ كنند.
The Economist،4Oct.2004
 
نویسنده: زهره فخرياسرى
مترجم :
منبع :
تاریخ :
مطالب مرتبط
 
 توت انخ آمون
 خط ميخي
 A.A.B/ كاربرد آمار در باستان شناسي
 A.A.B/ بررسي و مطالعه ساختاري گل نوشته هاي خط ميخي هفت تپه خوزستان
 A.A.F/ معرفي پايگاه هاي اطلاع رساني رشته باستان شناسي (مرحله اول – مقدماتي)
 
نظرات
 
نام : شهر :
   
 
 
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت فرا ارتباط می باشد