دانش آی آر
ايده‌هاي تازه جهت طراحي لاستيك بدون باد براي خودروها
تعداد بازدید : 347
گروهی از مهندسان مكانیك آمریكایی در حال طراحی لاستیكهای بدون باد جدیدی هستند كه در صورت برخورد با اشیای تیز پنچر نمی‌شوند و امنیت سرنشینان خودروها را افزایش می‌دهند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، محققان موسسه "فناوری‌های مقاوم "Resilient Technologiesدر تحقیقاتی كه هزینه آن توسط وزارت دفاع آمریكا تامین شده است، در حال طراحی لاستیكهای جدیدی هستند كه درون آنها به جای هوای فشرده، از پلیمرهای فشرده و یا پلاستیك پر می‌شود.
ایده استفاده از پلاستیك به جای هوا درون لاستیكها ایده جدیدی نیست اما در گذشته مشكلاتی از قبیل داغ شدن این قبیل لاستیكها هنگام حركت و نیز تولید صدای زیاد و لرزش خودرو، مانع از تولید آنها شده است كه محققان این مركز مشكلات یاد شده را برطرف كرده‌اند.
هم اكنون یكی از مشلات مهم خودروهای نظامی، پنچر شدن چرخهای آنها در پی برخورد با تركشهای ناشی از انفجارهاست كه این امر سبب آسیب‌پذیری سرنشینان خودروها می‌شود و به همین دلیل وزارت دفاع آمریكا مبلغ 11میلیون دلار به موسسه "فناوری‌های مقاوم" جهت طراحی این لاستیكهای جدید اهدا كرده است.
"علی مانش" مدیر فناوری شركت فناوری‌های مقاوم اعلام كرد این شركت هنوز به دلیل آنكه فناوری لاستیكهای بدون باد خود را به ثبت نرسانده است، نمی‌تواند جزییات مربوط به آن را مطرح كند اما گفت این لاستیكها در خودروهای غیرنظامی و عادی نیز قابل استفاده خواهند بود.
شركت "میشلن"، یكی از بزرگترین تولیدكنندگان لاستیك خودرو نیز در سال 2005از طراحی یك لاستیك بدون باد با نام "توییل (Tweel)خبر داد كه درون آن از پره‌های انعطاف‌پذیر و لاستیك به جای باد استفاده شده‌است.
شركت "میشلن" هنوز لاستیك جدید را كه مهمترین تحول صنعت لاستیك خودرو از زمان تولید نخستین لاستیكهای "رادیال" در 60سال پیش تاكنون محسوب می‌شود، به بازار نداده است.
هرچند "مانش" از اعلام جزییات مربوط به لاستیك بدون باد جدید شركت فناوریهای مقاوم خودداری كرده‌است اما به گفته وی ساختار این لاستیكها با ساختار نمونه‌های معرفی شده توسط شركت "میشلن" تفاوت زیادی دارد.
شركت فناوریهای مقاوم هم‌اكنون نمونه‌های اولیه لاستیكهای بدون باد خود را تولید كرده و در حال ادامه تحقیقات برای بهبود ویژگی‌های آنهاست.
تاریخ درج : 1385/10/13
منبع خبر :
نام : شهر :