دانش آی آر
مترجم گويا
تعداد بازدید : 607
ابزار مترجمی که از سوی محققان و دانشمندان امریکایی طراحی شده است ، این امکان را برای کاربر فراهم می کند تا بتواند به آسانی توانایی تکلم به دو زبان را تجربه کند.
برای استفاده از این ابزار، کاربر باید واژه ای را به آرامی به زبان خود ادا کند که پس از ترجمه در دستگاه مترجم گویا ، واژه به زبان مورد نظر بازخوانی خواهد شد. محققان براین باورند که تاثیر استفاده از این ابزار به گونه ای است که تماشای یک برنامه تلویزیونی دوبله شده را در فرد تداعی می کند.
دیگر ابزارها و سیستم های مترجمی که هم اکنون در دسترس قرار دارند با استفاده از نرم افزار بازشناسی و تشخیص صدا عمل می کنند که استفاده از این نرم افزار نیازمند صحبت کردن فرد با صدایی رسا و واضح و سپس منتظر شدن برای شنیدن متن یا عبارت ترجمه شده است که گفتگوی میان افراد را با مشکل مواجه می کند. این در حالی است که نحوه عملکرد این ابزار جدید که از سوی محققان دانشگاه پترزبورگ طراحی شده است ، بسیار متفاوت خواهد بود.
در این دستگاه الکترودهایی به گردن یا صورت فرد متصل می شود که قادر به دریافت و ثبت حرکاتی است که هنگام تلفظ کلمات یا عبارات ایجاد خواهند شد. رایانه با استفاده از این اطلاعات می تواند اصوات را دریافت و سپس به زبانی دیگر ترجمه کند. بنابراین این سیستم می تواند کلمات ادا شده را به زبانی دیگر ترجمه کند که از سوی یک صدای ساختگی بازخوانی خواهد شد.
براساس اعلام نظر محققان ، در صورتی که در طرحهای اولیه دامنه محدودی از لغات به کار گرفته شود ، درستی و دقت این سیستم تا حدود 80 درصد تضمین می شود و با افزایش دامنه لغات مورد استفاده میزان صحت سیستم به مراتب کاهش می یابد که در نتیجه نیازمند بررسی های گسترده تر خواهد بود. هدف نهایی از طراحی مترجم گویا ، کاربرد آن در محل برگزاری جلسات ، سمینارها و یا گفتگو میان افرادی است که به زبانهای مختلف صحبت می کنند.
از آنجا که در این فناوری علائم صوتی حقیقی مبنای کار واقع نشده اند ، دستیابی به آن با فعالیت های انجام شده از سوی دیگر کارشناسان و محققان بسیار متفاوت بوده است.
مترجم: فرانک فراهانی جم
منبع: BBC News
تاریخ درج : 1385/10/4
منبع خبر :
نام : شهر :