دانش آی آر
كوله‌پشتي متحرك و كارا ابداع شد
تعداد بازدید : 129
یك دانشمند یك كوله‌پشتی‌متحرك ابداع كرده است كه به شخص حامل آن امكان می‌دهد با همان میزان انرژی كه برای حمل یك بار صرف می‌كند تا یك چهارم وزن بیشتری حمل كند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، ساخت این كوله پشتی گام مهمی برای كودكان دبستانی و افرادی كه اهل پیاده‌روی هستند، محسوب می‌شود.
با توجه به آنچه تاكنون تصور می‌شد، درك فایده این ابتكار مشكل است زیرا یكی از مهم‌ترین اصول برای حمل كوله‌پشتی آن است كه نباید اجازه داد اشیا به اطراف حركت كنند مخصوصا خود كوله پشتی كه باید محكم به بدن بسته شود.
اما "لاورنس روم" استاد زیست شناسی در "دانشگاه پنسیلوانیا" و كارشناس مكانیك زیستی می‌گوید، این "اصل" باید شكسته شود زیرا هدركننده انرژی است.
وی دریافت كه در هنگام راه رفتن باسن پنج تا هفت سانتیمتر بالا و پایین می‌رود بنابراین اگر بار به بدن بسته می‌شود آن نیز باید حركت كند.
در نتیجه اگر بار بطور عمودی جابجا شود، حداكثر نیرویی كه هنگام راه رفتن به بدن وارد می‌شود، دو برابر و هنگام دویدن، سه برابر زمانی است كه بار تكان نخورد و این امر به درد شانه و مفاصل منجر می‌شود.
رویكرد روم كه در مجله انگلیسی "نیچر" منتشر شده، این است كه بار می‌تواند در یك سیستم ساده تسمه‌های لاستیكی "شناور" شود.
كوله‌پشتی ابداعی این محقق شامل یك قاب فلزی با دو تسمه لاستیكی كوتاه است كه در قرقره‌هایی بالا و پایین می‌رود و به یك صفحه فلزی كه بخش حاوی بار روی آن قرار می‌گیرد، متصل می‌شوند.
به این ترتیب بار هنگام راه رفتن و یا دویدن شخص حامل، كوله‌پشتی در یك ارتفاع تقریبا ثابت از سطح زمین معلق می‌ماند.
این وضعیت نیروهای حركتی وارده به شانه‌ها، كمر و مفاصل ران پا را كه در سیستم قدیمی هنگام بالا و پایین رفتن بار ایجاد می‌شود، بطور قابل توجهی82?تا86درصد كاهش می‌دهد.
این گروه تحقیقاتی برای ارزیابی مصرف انرژی در هنگام استفاده از كوله پشتی جدید و قدیمی آزمایش‌هایی را انجام دادند.
محققان در این آزمایش‌ها دریافتند، با همان میزان انرژی كه شخص در سیستم قدیمی برای حمل21.8?كیلو بار صرف می‌كند می‌تواند در طرح جدید27كیلو بار حمل كند.
روم كه همچنین یك محقق در "آزمایشگاه بیولوژیكی دریایی" در "وود هول" واقع در "ماساچوست" است، شركتی برای تجاری كردن ابداعش بر پا كرده است.
وی پتانسل بزرگی را در میان كودكانی كه با كتاب‌های سنگین مدرسه خود دست و پنجه نرم می‌كنند، ماموران آتش نشانی، امدادگران و پلیس و نیز در میان ورزشكاران و افرادی كه پیاده روی می‌كنند، مشاهده می‌كند.
به گفته روم، یكی از فواید این كوله پشتی این است كه به حمل‌كننده آن اجازه می‌دهد كه حین حمل یك بار سنگین بسیار راحت تر بدود.
وی می‌گوید، اگر سعی كرده باشید كه با یك كوله پشتی سنگین بدوید مشاهده كرده‌اید كه این كار غیر ممكن است زیرا ضربه‌های شدیدی به زانوها و قوزك پای وارد می‌شود.
وی افزود، موضوع قابل توجه درباره كوله پشتی ابداعی آنها این است كه شخص در هر قدم یك كاهش86?درصدی را در نیرو حس می‌كند.
یكی از منابع الهام ابداع این ابزار بازرگانان آسیایی بودند. این بازرگانان با دیركی از جنس بامبو كه خاصیت ارتجاعی داشت و بار از آن آویزان بود، می‌دویدند.
خاصیت ارتجاعی این دیرك‌ها بدین معناست كه بار در یك ارتفاع باقی می‌ماند و هیچگونه نیروی شتاب‌دهنده ای در هر قدم اعمال نمی‌كند.
تاریخ درج : 1385/10/2
منبع خبر :
نام : شهر :