دانش آی آر
محققان دانشگاه Hamboladt برلين آلمان و plasmachem حباب‌هاي DNA ساختند
تعداد بازدید : 162
محققان دانشگاه Hamboladt برلین آلمان و plasmachem توانستند DNA مارپیچی را بكشند تا به شكل حباب‌های مورد استفاده در میكروسكوپ‌های نیروی روبشی (SFM) به كار رود.
به گزارش سرویس «فن‌آوری» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این روش مولكول‌های DNA در یك لایه فوق‌العاده نازك مایع قرار می‌گیرند.
Nikolai Severin از این محققان گفت: یافته‌های ما در زمینه‌های مختلف خواص لایه‌های فوق‌العاده نازك مایع روی سطح جامدات و دستكاری و كشیدن مولكول‌های پلیمری (DNA) روی سطح مطرح می‌باشد. ما همچنین نشان داده‌ایم لایه‌های فوق‌العاده نازك مایع (با ضخامت تعداد كمی مولكول) می‌توانند فشارهای عرضی را انتقال داده و حفظ كنند.
محققان برای ایجاد لایه‌های فوق‌العاده نازك مایع، آمفی‌فیلس را به روش ریسندگی با كلروفرم در یك لایه گرافیتی پیرولیتیك جهت یافته پوشش می‌دادند، سپس آنها DNA حلقه‌ای شكل را به درون آن وارد كردند، پیمایش چند باره سطح باعث رشد دو حلقه DNA اولیه شده تا به شكل دو حباب تقریباً دایره‌یی درآیند. در این حالت مولكول‌های DNA حدود بیش از دو برابر اندازه نوع B خود كشیده می‌شوند.
Severin می‌گوید: هنگام دستكاری DNA با استفاده از فشار درون یك لایه فوق‌العاده نازك مایع، همه نیروهای اعمال شده بر مولكول‌ها همگن بوده و در نتیجه باعث ایجاد كششی همگن در مولكول DNA یا تغییر شكل DNA از حالت مارپیچی آن می‌شود.
این تیم مدعی است، همگن بودن مولكول‌های DNA كشیده شده روی یك سطح می‌تواند كلید پیشرفت تراشه‌های ژنومی پیشرفته برای توالی سنجی ژنومی نانومقیاس فوق سریع می‌باشد.
به گزارش ایسنا از ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو، Severin می‌گوید: كارهای تئوری و آزمایشی بیشتری در این زمینه لازم است تا توضیحات ارائه شده برای اثر تغییر شكل DNAها تأیید شود.
او همچنین اضافه می‌كند: شبیه‌سازیرایانه‌یی لایه‌های فوق نازك مایع تحت فشار جانبی (عرضی) به ما امكان پیش‌بینی در مورد آنها را به همراه اندازه‌گیری طیف‌سنجی همبستگی فلوئورسانس و الیپسومتری می‌دهد.
این محققان امیدوارند بتوانند رابطه تنش- كرنش مولكول‌های DNA روی سطح را به دست آورده و همچنین بتوانند ساختار فوق كشیده شده مولكول‌ها را توسط میكروسكوپ‌های با كیفیت بالا مانند STM مشاهده كنند.
تاریخ درج : 1385/9/14
منبع خبر : http://isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-837403
نام : شهر :