اخبار
منبع : www.isna.ir

"داگ هارلی" فضانورد ناسا که اخیرا با کپسول دراگون به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفته است، یک عکس از یخچال طبیعی منطقه کوردیلرا بلانکا در کشور پرو در حساب کاربری اینستاگرام خود منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، 30 ماه مه بود که نخستین پرواز سرنشین‌دار پس از سال 2011 از خاک آمریکا دو فضانورد به نام‌های 'باب بنهکن' و 'داگ هارلی' را به ایستگاه فضایی بین‌المللی برد. این دو، سوار بر کپسول فضایی 'دراگون' و با موشک 'فالکون 9' متعلق به شرکت فضایی خصوصی 'اسپیس‌ایکس' به فضا رفتند. ساعاتی پیش 'داگ هارلی' تصویری از یخچال طبیعی منطقه کوردیلرا بلانکا در حساب کاربری اینستاگرام خود منتشر کرد.

کوردیلرا بلانکا رشته کوهی در پرو است. این رشته کوه شامل چندین قله به طول 6 هزار متر(19،690 فوت) و 722 یخچال طبیعی است. بلندترین کوه پرو 'هاسکاران'(huascar?n ) نام دارد و ارتفاع آن شش هزار و 768 متر است و در این منطقه قرار دارد.

یخچال طبیعی یا پیریَخ توده‌ای یخ است که بر اثر نیروی گرانش از نواحی بلند کوهستانی یا در نواحی قطبی شمالی و جنوبی زمین، که دارای هوای بسیار سردی هستند، به آرامی جریان پیدا می‌کند. اگر مقداری برف به محکمی در دست فشرده شود، برف به یخ تبدیل می‌شود. این همان رویدادی است که پس از بارش برف، در دره‌های مرتفع کوهستانی رخ می‌دهد. برف در کف دره، بر اثر فشار برف‌های بالایی فشرده و به یخ تبدیل می‌شود. برف‌های زیرین فشرده و محکم‌تر می‌شود و مانند توده‌ای خمیری حرکت می‌کند. به این ترتیب، یخچال طبیعی بوجود می‌آید. یخچال طبیعی به آرامی، حدود 3 متر در سال، حرکت می‌کند. قدرت فرسایشی یخچال های طبیعی بزرگ، بسیار زیاد است. حرکت آن به سمت پایین دامنه، باعث فرسایش دره به شکل u می‌شود. دره‌ای که در اثر یخچال طبیعی بوجود می‌آید، کف هموار و دیواره‌های عمودی دارد.

کوردیلرا بلانکا در منطقه آنکاش و به موازات دره رودخانه سانتا (santa river valley) در غرب قرار دارد. برفهای ذوب شده کوردیلرا بلانکا آب بخشی از شمال پرو را در تمام سال تامین می کند.

تا دهه 1990 مجموعاً 722 یخچال طبیعی در این رشته کوه شناسایی شده بود که بنابر گفته‌ها مساحت آنها برابر با 723.4 کیلومتر مربع بود. بیشتر آنها در ضلع غربی این رشته کوه بودند ، جایی که 530 یخچال با مساحت 507.5 کیلومترمربع وجود داشت و این در حالی بود که در ضلع شرقی 192 یخچال طبیعی با مساحت 215.9 کیلومتر مربع وجود داشت. بیشتر یخچال‌های طبیعی ، 91 درصد از کل آنها به عنوان یخچال‌های کوهستانی طبقه بندی می‌شدند زیرا آنها معمولاً کوتاه هستند و دارای دامنه‌های بسیار شیب دار هستند و باقی آنها نیز به عنوان یخچال‌های دره‌ای/ میان کوهی طبقه بندی می‌شدند.

مانند همه یخچال‌های طبیعی رشته‌کوه آند، یخچال‌های طبیعی کوردیلرا بلانکا نیز به دلیل تغییر جهانی آب و هوا دچار آب شدن گشته است. بر اساس تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای ، در سال 2003، 485 یخچال طبیعی با مساحتی حدود 569.6 کیلومترمربع در آنجا باقی مانده است.

انتهای پیام


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *