اخبار
منبع : www.isna.ir

"مشاهدات وضوح زاویه‌ای بالا"(high angular resolution observations) در طول موج نوری بینش ارزشمندی راجع به اخترفیزیک ستاره‌ای ارائه می‌دهد. همچنین به محققان امکان اندازه‌گیری مستقیم پارامترهای اساسی ستاره‌ای و جستجوی جو ستاره‌ای، قرص‌های پیرا-ستاره‌ای و زاویه کشیدگی ستارگان که به سرعت در حال چرخش هستند و پالس‌های متغیر دلتا قیفاووسی فراهم می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، در یک مطالعه جدید دانشمندان یک سیستم 'تداخل سنجی شدت ستاره‌ای' را که برای چهار تلسکوپ‌های چرنکوف(cherenkov) برای تصویربرداری 'ویریتاس'(veritas ) تهیه شده بود، استفاده کردند و توسط آن موفق به اندازه‌گیری قطر زاویه‌ای دو ستاره زیر میلی ثانیه به نام‌های ستاره مُرزِم(جارچی) یا بتا سگ بزرگ و ستاره نظام یا اپسیلون جبار شدند.

این کار در اصل برای اولین بار 50 سال پیش انجام شده بود اما روش 'تداخل سنجی با شدت ستاره‌ای' می‌تواند یک کاربرد ثانویه برای سایر رصدخانه‌های پرتوهای گاما از جمله آرایه تلسکوپ چرنکوف(cta) داشته باشد.

'نولان متیوز'(nolan matthews) از دانشگاه یوتا گفت: روش تداخل سنجی در دستیابی به وضوح زاویه‌ای مورد نیاز برای حل برخی مسائل مربوط به ستارگان بسیار موفق بوده است و به ما توانایی انجام اندازه گیری‌های بسیاری داده و به نوبه خود به ما کمک بزرگی برای بهبود درکمان از سیستم‌های ستاره‌ای کرده است.

'دیوید کیدا'(david kieda) محقق اصلی از دانشگاه یوتا گفت: الکترونیک مدرن به ما امکان می‌دهد تا سیگنال‌های نوری حاصل از هر تلسکوپ را به صورت محاسباتی ترکیب کنیم.

دانشمندان با استفاده از ابزار پیشرفته و سیستم مذکور هر دو ستاره را برای چندین ساعت مورد مشاهده  و بررسی قرار دادند و در نهایت قطر آنها را اندازه گیری کردند آنها اعلام کردند قطرهای زاویه‌ای برای ستاره مُرزِم (جارچی) یا بتا سگ بزرگ 0.523 میلی ثانیه و برای ستاره نظام یا اپسیلون جبار 0.631 میلی ثانیه است.

دانشمندان با استفاده از الکترونیک مدرن(modern electronics) ثابت کردند که می‌توان داده‌های ده‌ها تلسکوپ را با هم جمع آوری کرد. اندازه گیری اینگونه موارد با سیستم 'تداخل سنجی با شدت ستاره‌ای' در آینده به دانشمندان امکان می‌دهد ستاره هایی را با وضوح زاویه‌ای بی نظیر نیز مورد مطالعه قرار دهند.

انتهای پیام


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *