دانش آی آر
حوزه‌هاي باليني براي پيشرفت بايد از کريدور علوم پايه عبور کنند
تعداد بازدید : 84

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در هشتمین جلسه شورای عالی مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادرار ضمن تقدیر از فعالیت‌های پژوهشی این مرکز، گام برداشتن در مسیر سیاست‌های کشور و دانشگاه را از الزامات مراکز تحقیقاتی دانست.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی در هشتمین جلسه شورای عالی مرکز تحقیقات بیماری های کلیوی و مجاری ادرار که در بیمارستان شهید لبافی نژاد برگزار شد،  اظهارکرد: اهدافی که یک مرکز تحقیقات در دورنمای خود می‌بیند باید در انطباق با سیاست‌های حوزه سلامت کشور و دانشگاه باشد، چراکه اگر برخلاف این مسیر گام بردارد، در خدمت رسانی عقب می‌ماند و انرژی موجود در آن به کاربست یک حرکت جدید تبدیل نمی‌شود. مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادرار  بر ریل دانشگاه و کشور حرکت می‌کند و امیدواریم این مسیر ادامه داشته باشد.

وی در خصوص اهمیت توجه به بیماری های اورولوژی در کشور، ادامه داد: سنگ های ادراری، پس از عفونت های ادراری و پروستات، مهمترین عارضه در حوزه بیماری‌های کلیوی محسوب می‌شود، از همین رو راه‌اندازی کلینیک پیشگیری از سنگ‌های ادراری اقدامی بسیار ارزشمند است.

زالی از ورود عالمانه دانشگاه به همراه مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادراری به این حوزه ابراز خرسندی کرد و افزود: بیماری سنگ‌های ادراری به شدت پیچیده است و بر کیفیت زندگی بیمار تاثیر چشمگیری دارد، چراکه اضطراب مستمر را همیشه تجربه می‌کنند.

رییس دانشگاه عنوان کرد: در سال‌های اخیر مراکز کمتری نگاه پیشگیرانه به عارضه سنگ‌های ادراری داشته‌اند. از طرفی توجه به موضوعات ژنتیکی نیز باید از اولویت ها باشد.

وی با بیان اینکه تمام توصیه‌های بالینی باید بر اساس یک لجستیک غنی منابع پایه‌ای انجام شود، گفت: امتزاج بین بالین و علوم پایه به معنای واقعی امری ضروری است و حوزه‌های بالینی برای پیشرفت باید از کریدور مترقی علوم پایه عبور کند.

زالی در خصوص تاکید رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادراری بر ایجاد کمیته فناوری در این مرکز، تصریح کرد: یکی از پارادایم‌های مهم، حرکت به سمت نسل سوم است که این هدف با فناوری غنی حاصل می‌شود. اینکه رییس مرکز تحقیقات دانشگاه در گفتمان بحث فناوری را مورد ابرام و اصرار قرار می‌دهد، گام بزرگی به سمت دانشگاه‌های نسل سوم است.

رییس دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: در دوران کرونا ظرفیت‌های بسیار خوبی را در وزارت علوم مورد شناسایی قرار دادیم تا جایی که در توانمان باشد برای حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم تلاش می‌کنیم.

وی در ادامه از گامهای مطالعاتی این مرکز در زمینه دارو به ویژه داروی سیترات پتاسیم و تاثیر آن بر پیشگیری از عارضه سنگ ادرار تقدیر و از گسترش این اقدامات ابراز امیدواری کرد.

زالی در پایان با اشاره به وجود پتانسیل تغییر مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادرار به پژوهشکده در بیمارستان شهید لبافی نژاد، از این طرح استقبال کرد و در خصوص مساعدت برای گسترش توسعه فیزیکی این مرکز اعلام آمادگی کرد.

درخواست تبدیل به پژوهشکده

دکتر عباس بصیری، رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادراری، در این نشست ضمن ارائه گزارشاتی از دستاوردهای پژوهشی این مرکز، در خصوص جایگاه علمی مجله پژوهشی اورولوژی، بیان کرد: این مجله جزو 10 مجله برتر پزشکی کشور بوده و نمایه‌های بین المللی را نیز اخذ کرده است. همچنین 65 درصد از مقاله‌هایی که در مجله منتشر می‌شود، خارج از ایران به چاپ رسیده است. 

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادرار در پایان ضمن درخواست مساعدت از رییس دانشگاه برای اخذ مجوز توسعه فضای فیزیکی مرکز، در خصوص ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تبدیل مرکز تحقیقات به پژوهشکده، اعلام آمادگی کرد.

در پایان این نشست از دکتر ناصر سیم فروش، دکتر محمدرضا نیکوبخت، دکتر سیدمحمد صدیقی گیلانی، دکتر پژمان شادپور، دکتر سیدجلیل حسینی، دکتر فرزانه شریفی اقدس، دکتر محمد سلیمانی و دکتر عبدالمحمد کج باف زاده، ویرایشگران بخش‌های مجله پژوهشی مرکز تحقیقات بیماری های کلیوی و مجاری ادراری تقدیر شد.

انتهای پیام

تاریخ درج : 1399/04/08
منبع خبر : www.isna.ir
نام : شهر :