دانش آی آر
اولين ماموريت "گلوبال هاوك" بر فراز آمريكا
تعداد بازدید : 154
هواپیماهای بدون‌سرنشین به اعضای ثابتی در آسمان عراق و افغانستان تبدیل شده‌اند اما نوعی هواپیماهای نیروی هوایی آمریكا كه "گلوبال هاوك" (شاهین جهانی) نام دارند، تاكنون هرگز بر فراز آسمان این كشور پرواز نكرده‌اند.
گلوبال هاوك (شاهین جهانی) نوع جدید هواپیمای بدون سرنشین است كه با كنترل از راه دور توسط "خلبان‌هایی" كه مایل‌ها دورتر از آنها در اطاقك مجازی خلبان نشسته‌اند، هدایت می‌شود.
اما به گزارش پایگاه اینترنتی آسوشیتدپرس، روز دوشنبه برای نخستین بار قرار است یك گلوبال هاوك در "پایگاه نیروی هوایی بیلی" ? Beale?در شمال كالیفرنیا به زمین بنشیند.
خلبان‌های مستقر در این پایگاه هوایی هر روز هواپیماهای بدون سرنشین را در جریان ماموریت‌های جنگی بر فراز آسمان خاورمیانه به پرواز در می‌آورند و چهار خدمه از اطاقك‌های مجازی خلبان این هواپیماها را هدایت می‌كنند.
این هواپیماها كه برای پرواز در ارتفاعات بالا، انجام ماموریت‌های40ساعته و طی ده هزار مایل مسافت طراحی شده‌اند، بیشتر نظارت‌های هوایی انجام می‌دهند.
این هواپیما كه ساخت آنان بیش از80میلیون دلار هزینه دارد می‌توانند65هزار پا ارتفاع بگیرند و عكس‌های بسیار دقیق ارسال كنند.
قرار است كه پایگاه بیلی تا سال2009هفت فروند گلوبال هاوك داشته باشد.
این پایگاه در حال حاضر تنها پایگاه آمریكایی است كه هواپیماهای بدون سرنشین دارد.
در نهایت ناوگان نیروی هوایی آمریكا متشكل54فروند گلوبال هاوك خواهد بود اما بیشتر آنها در خارج از كشور مستقر خواهند شد.
تاریخ درج : 1385/8/29
منبع خبر : www.irna.ir/fa/news/view/menu-152/8508296682145428.htm
نام : شهر :