اخبار
منبع : www.zoomit.ir

تحلیل اعلانیه‌‌ی جنگل‌‌های نیویورک (nydf) حاکی از آن است که این توافق‌‌نامه در اجرای تعهدات اصلی خود شکست خورده است. بنابر این اعلانیه که در سال 2014 و در حاشیه‌‌ی نشست اقلیمی سازمان ملل متحد به تأیید اعضا رسیده بود، دولت‌‌ها متعهد شده بودند نرخ جنگل‌‌زدایی در جهان را تا سال 2020 به نصف برسانند و نهایتا نیز تا سال 2030، آن را به‌‌کلی متوقف کنند.

اعلانیه‌‌ی جنگل‌‌های نیویورک توافق قانونی داوطلبانه و غیرتعهدآوری است که به‌منظور اقدام علیه جنگل‌‌زدایی تنظیم شده است. این توافق‌‌نامه اولین‌‌بار در سپتامبر 2014 در نشست اقلیمی سازمان ملل امضا شد و پس‌از‌آن، در اکتبر 2017 به امضای 40 دولت و 57 شرکت چندملیتی و 58 سازمان غیردولتی رسید.

حال کارشناسان می‌‌گویند با وجود توافق‌ها، روند جنگل‌‌زدایی در جهان همچنان با سرعتی هشداردهنده در جریان است؛ به‌گونه‌ای که تمامی دستاوردهای جهان را در مقابله با تغییرات اقلیمی درمعرض تهدید قرار داده است. مقاله‌‌ی انتقادی اعضای تحلیل nydf که ائتلافی متشکل از 25 سازمان گوناگون است، چشم‌‌اندازی هولناک از تداوم روند نابودی جنگل‌‌های جهان ارائه می‌‌کند.

شتاب‌گرفتن جنگل‌‌زدایی

شارلوت استرک، هم‌‌بنیان‌‌گذار و مدیر climate focus، می‌‌گوید از زمان اجرایی‌شدن nydf از پنج سال پیش تاکنون، روند جنگل‌‌زدایی در جهان نه‌‌تنها تداوم یافته؛ بلکه درواقع شدت نیز گرفته است. گزارش اخیر می‌‌گوید میزان انتشار سالیانه‌‌ی کربن درنتیجه‌‌ی جنگل‌‌زدایی در جهان معادل کل گازهای گل‌خانه‌‌ای تولیدشده در اتحادیه‌‌ی اروپا بوده است. طبق آمار، بین سال‌‌های 2014 تا 2018 به‌‌طور میانگین هرساله مساحتی معادل وسعت کل بریتانیا از جنگل‌‌های جهان نابود شده‌‌اند.

جنگل زدایی / deforestation

تصویری هوایی از یکی از سایت‌های غیرقانونی قطع درختان در برزیل

قطع جنگل‌‌های استوایی به‌‌تنهایی 90 درصد از کل جنگل‌‌زدایی جهان را شامل می‌‌شود. در این میان، بیش‌ترین حجم قطع درختان در حوزه‌‌ی آمازون شامل کشورهای بولیوی، برزیل، کلمبیا و پرو روی داده است. کریگ هانسون، قائم‌مقام گروه غذا، جنگل، آب و اقیانوس در انستیتوی منابع جهانی، یافته‌‌های جدید را «گزارشی مختلط» توصیف می‌‌کند. او در مصاحبه‌‌ای با خبرنگاران می‌‌گوید:

نقاطی در جهان وجود دارند که در آن‌‌ها با نابودی شدید جنگل های نخستین مواجه هستیم؛ بنابراین، باید اقرار کرد در مبارزه‌‌ی خود برای توقف جنگل‌‌زدایی شکست خورده‌‌ایم. در مناطق دیگر، شاهد رشد درختانی تازه در حوزه‌‌ی روستایی بوده‌‌ایم؛ اما هنوز تعداد جنگل‌‌های جهان به‌‌طور کلی در حال کاهش است.

ظهور کانون‌های جنگل‌زدایی تازه

نکته‌‌ی نگران‌‌کننده این است که گویا کانون جنگل‌‌زدایی جدیدی در غرب آفریقا در حال ظهور است. در پنج سال گذشته، نرخ قطع درختان در جمهوری دموکراتیک کونگو دوبرابر شده است.

با وجود چشم‌‌انداز ناامیدکننده، گزارش اخیر به برخی گام‌‌های مثبت کشور اندونزی نیز اشاره کرده است؛ کشوری که سالیان دراز با معضل ویرانگر جنگل‌‌زدایی مواجه بود. نویسندگان گزارش می‌‌گویند اقدامات سیاسی نظیر ممنوعیت‌‌های وضع‌‌شده‌ی رئیس‌‌جمهور اندونزی عامل تأثیرگذاری بوده است. با‌این‌حال، پژوهشگران توضیح می‌‌دهند چرا چشم‌‌انداز کلی تاریک به‌‌نظر می‌‌رسد و چرا توقف روند جنگل‌‌زدایی در نبرد ما علیه تغییرات اقلیمی تا این حد اهمیت دارد. ایزتر وین‌‌رایت‌‌دری، مشاور فنی امور جنگل در انجمن جانورشناسی لندن می‌‌گوید:

برای مثال، توقف جنگل‌‌زدایی و بازیابی جنگل‌‌های استوایی می‌‌تواند 30 درصد از الزامات مقرر در توافق پاریس را برآورده کند. رسیدن به این اهداف بدون پایبندی به تعهدات در توقف جنگل‌‌زدایی ممکن نخواهد بود.

جنگل زدایی / deforestation

روند خالص جنگل‌زدایی در جهان به‌سرعت در حال رشد است.

هانسون در جمع‌بندی گزارش اخیر چنین می‌گوید:

در این مبارزه در حال شکست‌‌خوردن هستیم؛ ولی نباید امید خود را از دست بدهیم. این گزارش نیز همچون گزارش‌های مشابه زنگ هشداری است تا باردیگر تعهدات و اقدامات و سرمایه‌‌گذاری‌‌های خود را مطابق nydf بازنگری کنیم.


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *