اخبار
منبع : www.isna.ir

چندی پیش ستاره شناسان یک ستاره دنباله‌دار را رصد کردند و احتمال دادند این ستاره، دومین جرم میان‌ستاره‌ای باشد که تاکنون کشف شده است اما اکنون ستاره شناسان اعلام و تایید کردند آن جرم عجیب و مرموز که با سرعت بسیار زیاد در حال عبور از کنار منظومه شمسی است به طور قطع یک دنباله دار از فضای عمیق است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل،  زمانی که این جرم ماه گذشته رصد شد او را  'c/2019 q4' نامیدند اما اکنون بنابر گفته‌های 'اتحادیه بین‌المللی نجوم'(iau) این دنباله دار '21 بوریسف'(i/borisov2 ) نام گرفته است زیرا ماه گذشته 'گنادی بوریسف'(gennady borisov) از 'رصدخانه نجوم کریمیان'(crimean astrophysical observatory) این جسم را کشف کرد. جسم مذکور رسما دومین جرم شناخته شده بین ستاره‌ای(پس از جرم سیگار شکل موسوم به اموآموا) است که از منظومه شمسی ما عبور می‌کند.

ستاره‌شناسان دریافتند که این جرم، بیرون از 'مسیر حرکت ظاهری سالانه خورشید نسبت به زمین' یا 'دایرةالبروج' قرار دارد و با زاویه 40 درجه و سرعت 150 هزار کیلومتر بر ساعت به سمت داخل منظومه شمسی در حال حرکت است. فارنوچیا گفت: سرعت بالای حرکت این ستاره دنباله‌دار نشان می‌دهد که این جرم آسمانی دوباره به فضای میان ستاره‌ای بازخواهد گشت.

براساس گفته 'اتحادیه بین‌المللی نجوم' برخی از ستاره شناسان با تجهیزات کافی قادر به مشاهده جدیدترین بازدید کننده از سیستم خورشیدی ما طی ماه‌های آینده هستند، زیرا قرار است در ماه‌های آینده در فاصله نزدیکی از ما قرار گیرد.

'گونزالو تانکردی'(gonzalo tancredi) رئیس اتحادیه بین‌المللی نجوم و ستاره‌شناسی گفت: تخمین‌هایی در مورد میزان روشنایی این ستاره دنباله‌دار بین ستاره‌ای زده‌ایم اما به طور قطع درباره روشنایی آن مطمئن نیستیم اما طی ماه‌های آیند با ابزار پیشرفته قادر به مشاهده آن خواهیم بود.

به گزارش 'سی بی اس نیوز' طول این دنباله دار  2 تا 16 کیلومتر است و در اواسط ماه دسامبر روشنایی آن نیز به اوج خود خواهد رسید و توسط تلسکوپ‌های معمولی نیز قابل مشاهده است. 

ستاره شناسان می‌گویند دنباله دار '21 بوریسف' دارای بیشترین 'مدار هذلولی'(hyperbolic orbit) نسبت به هزاران ستاره دنباله‌دار مشاهده شده را دارد و این دنباله دار دومین جسم بین ستاره‌ای است که از منظومه شمسی ما عبور کرده است. اولین جرم 'اوموآموا'(oumuamua) بود. اوموآموا نخستین جرم بین ستاره‌ای شناخته‌ شده‌ است که مسیر حرکت آن از منظومه شمسی می‌گذرد. اوموآموا در یک مسیر بسیار سهموی(هیپربولیک) توسط 'رابرت وریک' در 19 اکتبر 2017، چهل روز پس از دور زدن خورشید کشف شد.

زمانی که 'راب وریک'(rob weryk) محقق رصدخانه هاوایی به بررسی آن پرداخت و همچنین داده‌هایی از رصدخانه آژانس فضایی اروپا در جزایر قناری منتشر شد، محققان به این نتیجه رسیدند که این یک جرم فضایی عادی محسوب نمی‌شود. اکثر اجرام فضایی در یک مدار مشخص و مشابه به دور خورشید می‌گردند که اکثرا بیضوی هستند اما در رابطه با اوموآموا داستان متفاوت است. این جرم 400 متری که با سرعت 95 هزار کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است مدار بیضوی ندارد و مسیر حرکت آن شبه سهمی است.

به گفته کارشناسان 20 هزار سال طول می‌کشد تا دنباله دار' 21 بوریسف' از منظومه شمسی ما خارج شود.

انتهای پیام


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *