اخبار
منبع : www.isna.ir

قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پژوهشگاه‌ها بر اساس الگوهای موفق موجود در دنیا نقش ملی ایفا می‌کنند و حلقه واسطی بین دانشگاه‌ها، صنعت و بخش خصوصی هستند؛ این به معنای این است که پژوهشگاه مثل دانشگاه نیست.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالرضا باقری در حاشیه بازدید از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و در جمع مدیران پژوهشی این پژوهشگاه اظهار کرد: پژوهشگاه باید نقش ملی برای انجام طرح‌های کلان ملی ایفا کند و نه‌فقط از ظرفیت‌های خود که از پتانسیل‌های دانشگاه‌ها نیز استفاده کند؛ باید یک سیستم درهم تنیده‌ای با دانشگاه‌ها ایجاد شود.

وی افزود: با توجه به رویکردهای خوبی که در پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها به وجود آمده، زمینه‌های همکاری‌های مطلوبی به وجود آمده است. ایجاد دغدغه مشترک همراه با تقسیم کار در پژوهش می‌تواند ایجاد همگرایی کند؛ اگر به این شکل باشد، دیگر مشکل نیروی انسانی نخواهیم داشت. معرفی ظرفیت‌های پژوهشی به مدیران ذی‌ربط در دانشگاه‌ها یکی از مسائل مهمی است که باید توسط پژوهشگاه‌ها صورت گیرد.

رئیس مرکز هیات‌های امنا و هیات ممیزه مرکزی وزارت علوم تصریح کرد: درخصوص ارتقای اعضای هیات‌علمی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی تاکنون پنج آیین‌نامه ارتقاء تدوین‌شده و آخرین آن در سال 1394 بوده است که نسبت به آئین‌نامه‌های قبلی خیلی بلوغ‌ یافته است. رویکردهای دانش فنی، همکاری‌های مشترک و مقالات باکیفیت ازجمله مواردی است که در آئین‌نامه ارتقاء برای اعضای هیات‌علمی بخش‌های پژوهشی درنظر گرفته‌شده است، لذا باید زمینه‌هایی فراهم کنیم که آیین‌نامه‌های ارتقاء در راستای مأموریت‌های یک مرکز علمی باشد.

وی درخصوص تربیت دانشجو در مراکز پژوهشی گفت: تا اوایل دهه 80 به دلیل تقاضای روزافزون برای ورود به دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی توسعه پیدا کرد و اگر امروز به شکل کلان نگاه کنیم، مراکز آموزش عالی دستاوردهای زیادی داشته‌اند، به‌ویژه در تأمین نیروی انسانی توانمند در مقایسه با سال‌های قبل که این مراکز را نداشتیم؛ اما آسیب‌هایی هم داشته‌ایم و آن تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار هست. امروز با انبوه فارغ‌التحصیلان بیکاری مواجهیم که بخش‌های خصوصی و صنعتی هم نتوانسته‌اند متناسب با این ظرفیت شغل ایجاد کنند و ناگزیریم که سیاست‌های انقباضی همراه با تدبیر برای اشتغال پیش بگیریم.

دکتر باقری با بیان اینکه مساله اشتغال دغدغه مهم خانواده‌ها و حتی دانش‌آموزان است و ما نمی‌توانیم نسبت به این دغدغه بی‌تفاوت باشیم، عنوان کرد: کسی که نسبت به آینده ناامید باشد، نمی‌تواند کارآمد باشد.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت ایرانیان متخصص خارج از کشور، گفت: در شرایط فعلی باید ارتباطات بین‌المللی را حفظ کنیم و یکی از راه‌های حفظ این روابط، استفاده از ظرفیت ایرانیان متخصص مقیم خارج از طریق شناسایی متخصصان حوزه‌های مختلف و برقراری ارتباط با آن‌ها است. در این راستا باید تعریف طرح‌های تحقیقاتی مشترک و استفاده از ظرفیت فرصت‌های مطالعاتی برای برقراری و تداوم این ارتباط مورد توجه جدی قرار گیرد.

دکتر نکومنش، رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی نیز ضمن معرفی ساختار پژوهشگاه، با اشاره به رویکرد جدید این پژوهشگاه در جهت حرکت به سمت توسعه و تولید فناوری گفت: طی سال‌های 1397 و 1396 رشد فراوانی در درآمدهای اختصاصی داشته‌ایم که صرفاً هم بر قراردادهای صنعتی متمرکز نبوده است.

وی افزود: تلاش کرده‌ایم تا علاوه بر قراردادهای صنعتی به بحث فروش دانش فنی، رویالتی و فروش محصولات دانش‌بنیان ورود کنیم که در این زمینه هم موفق بوده‌ایم.

انتهای پیام


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازیجدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *