دانش آی آر
اظهارات ايلان ماسک درباره احتمال فروپاشي جمعيت جهان در 30 سال آينده
تعداد بازدید : 74

ایلان ماسک از پیش‌‌بینی تاریک خود درباره‌‌ی آینده‌‌ی تمدن بشری سخن گفته است. ماسک اصطلاح «بمب جمعیتی» را به‌‌کار برده و اظهار داشته است که درصورت تلاقی نرخ رشد فزاینده‌‌ی جمعیت پیر جهان با نرخ روبه کاهش زادوولد باید منتظر انفجار این بمب باشیم. این اولین‌‌بار نیست که ماسک از یک فروپاشی در جمعیت جهان سخن می‌‌گوید؛ اما این‌‌بار او با صراحت از پدیدارشدن آثار جدی این پدیده در سال 2050 صحبت کرده است.

او اولین‌‌بار در سال 2017 چنین موضوعی را در پاسخ به توئیتی از مجله‌‌ی new scientist مطرح کرد. او در توئیتی راجع‌‌به مقاله‌‌ای که آن زمان باهمین موضوع منتشر شده بود، اظهار کرد:

جمعیت جهان با سرعت زیادی به‌‌سوی فروپاشی پیش‌‌می‌‌رود؛ اما تعداد افراد محدودی واقعا از این مسئله آگاه بوده یا اهمیتی برای آن قائل‌ هستند.

حال، گویا ماسک دوباره طی جمعه‌‌ی گذشته در پاسخ به یک پست توئیتری دیگر درمورد ازدیاد جمعیت، استدلال‌‌های خود را در ارتباط‌‌ با پیری جمعیت و مشکلات حوزه‌‌ی جمعیت‌‌شناسی در سال 2050 چنین مطرح کرده است:

مشکل واقعی، پیری و کاهش جمعیت جهان در سال 2050 خواهد بود و نه ازدیاد جمعیت. برآوردهای رندرز بسیار دقیق‌‌تر از سازمان ملل بوده است.

ماسک در توئیت خود به اظهارات پژوهشگری نوروژی به‌‌نام جوگن رندرز اشاره دارد. سال 2012، رندرز در کتابی باعنوان «2052: یک پیش‌‌بینی جهانی برای چهل سال آینده» گفته بود که جمعیت جهان در حوالی سال 2040 به‌تدریج رو به کاهش خواهد گذاشت.

البته این ایده به‌‌صورت جهانی موردپذیرش واقع نشد. گزارش چشم‌‌انداز جمعیت جهان سازمان ملل در سال 2019 نیز برآورد کرده است که جمعیت زمین تا سال 2050 به 9.7 میلیارد نفر خواهد رسید. در این گزارش عنوان شده افزایش رشد کلی جمعیت جهان کند بوده ولی نرخ پیری جمعیت قابل‌‌چشم‌‌پوشی است.

بااین‌حال، ماسک در ادامه‌ی توئیت خود توضیح داده که نمودارهای جمعیت‌‌شناسی طبقه‌‌بندی‌‌شده براساس سن، شبیه‌‌به یک هرم وارونه است که جمعیت زیادی از افراد مسن در بالا و جمعیت جوان اندکی در زیر آن جای گرفته است. 

تاریخ درج : 1398/04/03
منبع خبر : www.zoomit.ir
نام : شهر :