اخبار
منبع : www.isna.ir

وزیر تحصیلات عالی افغانستان به همراه دستیار، سفیر و دیپلمات‌های عالی ‌رتبه این کشور در دیدار با رییس دانشگاه اصفهان، از بخش‌های مختلف این دانشگاه بازدید و بر ضرورت استفاده از تجارب علمی دانشگاه اصفهان برای پیشرفت افغانستان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، نجیب الله خواجه عمری امروز (سه شنبه) در دیدار با رییس دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: پیشرفت افغانستان به ویژه در بخش‌های علمی و دانشگاهی منجر به نجات این کشور از بحران ها و ناهنجاری های به وجود آمده طی چهار دهه گذشته می‌شود.

وی افزود: اگر کشورهای دوست و همسایه در این زمینه دولت و مردم افغانستان را یاری کنند، در حقیقت به خود کمک کرده اند، زیرا علاوه بر کمک آنها به افغانستان، موجب پایداری امنیت منطقه می‌شود.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان تصریح کرد: در طول 40 سال گذشته که افغانستان درگیر بحران‌های فراوانی بوده است، کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان بار سنگین مهاجران افغانستان را به دوش کشیدند و ما از مسئولان و مردم این کشورها کمال تشکر را داریم.

وی با بیان اینکه کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان از تغییر و تحولات این کشور متضرر می‌شوند، افزود: رفاه و آرامش افغانستان به نفع کشورهای همسایه است و خوشبختی افغانستان در گرو خوشبختی این دو کشور است.

خواجه عمری تاکید کرد: زمانی از مشکلات افغانستان نجات پیدا می‌کنیم که پایه های علمی خود را محکم کنیم، بنابراین تنها راه حل رفع مشکلات ما در اکتشاف علم و دانش در جنبه‌های مختلف است.

وی با بیان اینکه در افغانستان 38 دانشگاه دولتی و 137 مرکز خصوصی مشغول تعلیم و تربیت دانشجو هستند، گفت: برنامه‌های وزارت تحصیلات تکمیلی در 10 ماده تنظیم شده که در اولویت نخست عملیات بازنگری سرفصل‌ها را مد نظر قرار داده‌ایم.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان ادامه داد: پس از نیازسنجی از بازار و صنعت، اولویت دوم را تضمین کیفیت آموزشی عالی قرار دادیم و در نظر داریم با ایجاد اداره تنظیم کیفیت مستقل در افغانستان تمام مراکز آموزش عالی را ارزیابی کنیم.

خواجه عمری هم‌چنین ایجاد موسسه تحقیق، تالیف و ترجمه را از دیگر مولفه های مورد نظر برای پیشرفت علمی افغانستان عنوان کرد و افزود: برای مبارزه با فساد اداری الکترونیکی کردن فرایندها را از اولویت‌های این وزارتخانه قرار دادیم. 

وی با اشاره به مذاکره‌های وزارت تحصیلات عالی افغانستان با وزرای بهداشت و علوم ایران، گفت: در این مذاکره‌ها قرارداد اعطای 500 بورسیه پزشکی به دانشجویان افغانستانی تخصیص داده شد.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان با بیان اینکه هزینه تحصیل دانشجویان افغان در دانشگاه اصفهان به صورت ریالی دریافت می‌شود، ابراز امیدواری کرد: این روند در دیگر مراکز دانشگاهی ایران نیز به کار گرفته شود.

تحصیل 100 دانشجوی افغان در دانشگاه اصفهان

هوشنگ طالبی،‌رییس دانشگاه اصفهان در این دیدار با اشاره قدمت 70 ساله این دانشگاه، گفت: دانشگاه اصفهان جزو 13 دانشگاه برتر و بزرگ کشور است که بر طبق رتبه‌بندی‌های بین‌المللی از جمله لایدن، تایمز و ... در بین هزار دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.

طالبی با بیان اینکه دانشگاه اصفهان با تربیت چهره‌های برتر و اثرگذار توانسته چهره‌های بزرگی را تربیت کند، تصریح کرد: این نشان دهنده خدماتی است که این دانشگاه از نظر تربیت نیروهای انسانی به کشور داشته است.

وی با بیان اینکه 50 درصد اساتید دانشگاه اصفهان دارای رتبه دانشیار و استاد تمام و بقیه استادیار هستند، ادامه داد: این دانشگاه بیش از 15 هزار دانشجو دارد که 50 درصد در مقاطع تحصیلات تکمیلی و 50 درصد در رشته های کارشناسی مشغول به تحصیل هستند.

رییس دانشگاه اصفهان با اشاره به پذیرش دانشجویان در مقطع پسادکتری، اظهار کرد: بیش از 30 نفر در این دانشگاه در این مقطع مشغول به تحصیل هستند. 

وی با اشاره به اینکه 40 درصد دانشجویان خارجی دانشگاه اصفهان تبعه افغانستان هستند، افزود: در مجموع 100 دانشجوی افغان در این دانشگاه مشغول به تحصیلند و از این تعداد، 20 نفر دانشجوی دوره دکتری هستند. 

طالبی رویکرد این دانشگاه را در سال‌های اخیر، اجرای طرح‌های پژوهشی برای برطرف شدن نیازها و مشکلات اجتماعی، اقتصادی و صنعتی عنوان کرد و گفت: پنج تن از اساتید این دانشگاه جزو اساتید یک درصد برتر با بالاترین استناد در نشریات بین‌المللی هستند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته، حدود هزار و 100 مقاله علمی از این دانشگاه در نشریات بین‌المللی منتشر شد، تاکید کرد: علاوه بر این تعداد 2 هزار مقاله علمی نیز در نشریات داخلی کشور به چاپ رسیده است.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست، روسای برخی از دانشکده های دانشگاه اصفهان به معرفی رشته های علمی این دانشگاه پرداختند.

انتهای پیام


طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *