دانش آی آر
انجام اين ورزش ها در هواي آلوده ممنوع !
تعداد بازدید : 141

آلودگی هوا خطرات زیادی دارد و بسیاری از مسائل در این شرایط باید رعایت شوند. یکی از مسائل ورزش کردن در هوای آلوده است که توصیه نمی شود. در ادامه با جزئیات بیشتری به این مسئله پرداخته می شود.

ورزش کردن در هوای آلوده ممنوع

دکتر شاهین صالحی، متخصص پزشکی ورزشی گفت: ورزش در هوای آلوده سبب تشدید اثرات منفی آلودگی بر انسان می شود و میزان رسوب ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در ریه انسان چند برابر بیشتر از حالت معمول است.

ورزش در هوای آلوده سبب می‌شود تا مواد آلاینده بیشتری وارد بدن شود. به ویژه ورزش‌هایی همانند دویدن، دوچرخه سواری و پیاده روی که این روزها بیشتر مورد توجه مردم قرار دارند و در فضای باز انجام می شوند، بیش از سایر ورزش ها در شرایط آلودگی هوا خطرناکند.

ورزش در هوای آلوده سبب تشدید اثرات منفی آلودگی بر انسان می شود، چون زمینه ورود حجم بالایی از ذرات معلق و گازهای آلوده را به بدن فراهم می کند.

بهتر است از ماسک‌های فیلتردار استاندارد استفاده کنید و با نوشیدن آب زیاد به کلیه‌ها کمک کنید تا املاح اضافی از بدن خارج شود و ذرات آلودگی مدت زمان کمتری در بدن باقی بماند. همچنین از فعالیت بدنی و ورزش در فضاهای روز بازی که در محدوده آلودگی هوا قرار دارند، خودداری کنید.

در صورت بالا بودن میزان دی اکسید کربن در هوا، ممکن است با فعالیت بدنی شدید و افزایش تعداد و عمق تنفس، زمینه ورود هر چه بیشتر این گاز به ریه ها و در نهایت مسمومیت ناشی از آن افزایش یابد. افزایش غلظت مونواکسید کربن به ویژه در مناطق پرتردد بسیار آسیب زا بوده و به علت تمایل فراوان این گاز برای ترکیب با هموگلوبین خون، میزان اکسیژن مورد نیاز بافت ها کاهش یافته و در نتیجه ممکن است به عوارضی نظیر سردرد، سرگیجه و در موارد شدیدتر افزایش ضربان قلب دچار شویم.

انجام این ورزش ها در هوای آلوده ممنوع !

یکی دیگر از آلاینده ها سرب است که به سرعت می تواند وارد جریان خون شود. وجود سرب در خون سبب شکسته شدن گلبول های قرمز و کاهش عمر طبیعی آنها می‌شود، در نتیجه تعداد گلبول های قرمز خون کم شده و به کم خونی منجر می شود.

سالمندان و کودکان به میزان بیشتری در معرض خطر سرب هستند. ورزش و فعالیت بدنی در هوای آلوده به هیچ عنوان برای سالمندان و کودکان توصیه نمی شود. ضمن اینکه کودکان به دلیل حساس بودن مخاط بینی، حنجره، نای و روده، بیشتر در معرض آسیب قرار دارند.

زمانی که میزان آلودگی هوا به هشدار می‌رسد، از میوه‌هایی همچون پرتقال، توت فرنگی، سبزیجات سبز، شیر، ماست و دوغ بیشتر از همیشه استفاده کنید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : عوارض آلودگی هوا در طولانی مدت

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آلودگی هوا برای افرادی با این گروه های خونی خطرناک تر است

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بهترین اقدام در آلودگی هوا تقویت سیستم ایمنی به این 5 روش است

اگر می خواهید بیشتر بدانید : کاهش دهنده های عوارض آلودگی هوا با گیاهان و خوراکی های خوشمزه

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آلودگی‌ هوا با اعصاب ما چه می‌کند؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آلودگی هوا با بدن شما چه می کند؟گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : isna.ir


تاریخ درج : 1396/12/16
منبع خبر : seemorgh.com
نام : شهر :