دانش آی آر
شناخت انواع پوست
تعداد بازدید : 398
پوست بزرگترین ارگان در بدن است و سطحی حدود 2 متر را می پوشاند. وزن آن حدود 5/2 کیلو گرم و شامل میلیون ها پایانه عصبی است .ضخامت آن بین 1تا4 میلی متر تا 4 میلی متر است. ضخیم ترین اپی درم در کف پا و دست و نازک ترین اپی درم در ناحیه پلک است. همچنین ضخیم ترین درم در پشت تنه است. توانایی برای دوباره سازی خود را دارا است . بدین ترتیب اسیب های وارد به خود را ترمیم می کند. ساختمان و عملکرد آن برای نگهداری هموستاز بدن ضروری است .

عملکرد پوست پوست عملکرد های مهم زیادی دارد که می تواند به صورت های زیر تقسیم بندی شود :

 
1- محافظت از بدن

محافظت می تواند به سه گروه تقسیم شود:

محافظت در برابر صدمات فیزیکی ، تروما ها  و عفونت

 

 2- عملکرد ایمنی

 

3-التهاب و ترمیم

التهاب در پاسخ نسج زنده به آسیب سلولی ایجاد می شود و ترمیم در اثر جایگزینی سلول های جدید به جای سلول های آسیب دیده و نابود شده ایجاد می شود.

 

4- دفع مواد سمی و زائد

این وظیفه پوست عموما بوسیله غدد عروق صورت میگیرد که مواد زائد خصوصا نمک از طریق پوست دفع میشوند.


5- تنظیم دما و حرارت بدن

درجه حرارت بدن بستگی به از دست دادن گرما و یا بدست آوردن آن دارد.

 
6- تولید ویتامین دی

ویتامینd یک نیاز اصلی برای حفظ اسکلت بدن است و پوست نقش مهمی در تنظیم این ویتامین در بدن دارد. وقتی پوست در معرض تابش نور آفتاب و خصوصا” اشعه uvb قرار می گیرد یک ماده ای به نام دهیدروکلسترول7 که در سلو ل های پوست یافت می شوند را تبدیل به کله کلسیفرول می کند و این ماده پیش زمینه ای برای ویتامین  d می باشد.کله کلسیفرول بعد از ساخته شدن به کبد و کلیه رفته و تبدیل به

 

7– احساس

پوست یک اندام حسی گسترده است که شامل تعداد زیادی گیرنده(بصورت فیبرهای عصبی) می باشد. تعدادی از این فیبر های عصبی دارای عملکرد بازدارنده می باشند و نقش محافظتی دارند مانند: حس درد ، خارش و سوزش و فشار .

8– برقراری تعادل و حفظ و کنترل اب بدن

عروق موجود در پوست تحت تاثیر اعصاب سمپاتیک در هوای گرم پرخون شده و به همین ترتیب نیز غدد عرق ، تعریق را افزایش میدهندو برعکس این اتفاقات در هوای سرد رخ میدهد و نهایتا موجب ثابت نگه داشتن دمای بدن میشود.

9- قدرت جذب مواد :

راه معمول جذب مواد از طریق غدد عرق و چربی هستند ،برای عبور از پوست، ترکیبات باید وزنی حدود 0.6 کیلو دالتون، حلالیت مناسب در روغن و آب و غلظت بالا داشته باشند .

چهار گروه اصلی پوست عبارتند از :

• پوست نرمال
• پوست چرب

• پوست خشک

• پوست مختلط

تعیین نوع پوست  

برای تعیین نوع پوست ، صبح که از خواب بیدارمی شوید دستمال خشکی را روی صورتتان بکشید. اگر دستمال چرب شد، پوستتان چرب است. اگر روغن و چربی فقط در قسمت وسط دستمال جمع شد پوستتان ترکیبی است و اگر روی دستمال چربی دیده نشد پوستتان یا خشک است یا معمولی ، اگر بعد از کشیدن دستمال بر صورتتان احساس کردید وستتان کشیده و خشک شد، پوستتان خشک است و اگر پوست صاف است و انعطاف خود را دارد پوستتان از نوع نرمال است .

1 – پوست معمولی

پوست معمولی بهترین نوع پوست است و همه آرزوی داشتن آن را دارند: نرم ولطیف، با کشیدگی طبیعی با منافذ ریز که به سختی قابل رویت هستند، بدون لکه و قسمت های ناجور وتکه تکه. پوست طبیعی، ظاهری صاف، نرم، ارتجاعی و هموار دارد که نه چرب است و نه خشک. پوست معمولی گرچه بسیار زیبا است ولی احتیاج به مراقبت دارد .هرگونه اهمال و غفلت ازاصول مراقبت پوست، با پا به سن گذاشتن منجربه چروکیدگی می شود.

2 – پوست چرب  

در این نوع پوست، منافذ درشتی دیده می شود و این نوع پوست گرایش به کلفت و زمخت شدن بافت دارد. این نوع پوست دارای غدد چربی بسیار فعالی است که موجب تولید روغن وچربی بیش از حد می شود و به پوست ظاهری براق و چرب و روغندار می دهد. پوستهای چرب، جوش و لکه جوشهای سرسیاه و سفید دیده می شود. با نگه داری و مراقبت صحیح از پوست های چرب می توان آن را تمیز نگه داشت و چربی اضافی آن را تحت کنترل نگه داشت و دارای چهره ایی صاف و تمیز شد.

3 – پوست خشک  

برخیف پوست های چرب ، پوست خشک فاقد ترشح چربی است آه این ویژگی باعث سفتی و پوسته پوسته وخشک و شکننده شدن پوست می شود و رنگ چهره، خشک و کدر به نظر می آید. خشکی پوست با تابش نورخورشید ، باد، بای بودن دمای هوا ، برخورد با تهویه مطبوع، کمبود مصرف آب و استفاده از صابون های تند و شیمیایی بیشتر می شود. مراقبت صحیح و استفاده صحیح از محصویت می تواند پوست خشک را مرطوب و هیدراته کرده و جان دهد و میزان انعطاف و رطوبت آن را با? ببرد.

4 – پوست ترکیبی 

اغلب افراد، پوست ترآیبی دارند. بـدیـن مـفهوم که بخشی از پوستشان چرب و بخشی خشك است : معمولا نواحی پیشانی، بینی و چانه چرب و نواحی گونه، دور چشم و دور دهان خشک هستند. مراقبت از پوست و استفاده صحیح از محصولات و فراورده ها کمک می کند تا نواحیی خشک را مرطوب و همچنین چربی نواحی روغنی را کنترل کنید تا پوستی متعادل داشته باشید.قابل توجه مدیران
سیستم جمع آوری خودکار تجهیزات it و help desk سازمانی مدیریت خدمات مدیریت آمار و فناوری- it –مدیریت فناوری اطلاعات-نرم افزار مدیریت آمار و فناوری-نرم افزار جمع آوری مشخصات سیستم-جمع آوری اطلاعات سخت افزاری کلاینت ها-سیستم مدیریت اطلاعات سخت افزاری-گزارش گیری از اطلاعات کلاینت ها-نرم افزار help desk-مدیریت نرم افزارها-help desk سازمانی

تاریخ درج : 1396/09/21
منبع خبر : draghanbari.com
نام : شهر :