اخبار
منبع : peykeiran.com
نشان عالی دولت فرانسه با امضای «فرانسوا اولاند» رییس جمهوری دولت فرانسه، در محل سفارت این کشور به داریوش شایگان، فیلسوف ایرانی اعطا شد. حامد فولادوند، مترجم در این مراسم گفت: داریوش شایگان از جمله فیلسوفانی است که نثر فرانسه وی در کتاب‌های درسی فرانسه چاپ می‌شود.
 
علی دهباشی، سردبیر مجله «بخارا» در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران با اعلام خبر اعطای نشان عالی دولت فرانسه به داریوش شایگان، فیلسوف ایرانی عنوان کرد: این نشان شب گذشته (بیستم تیرماه 1395) با حضور اندیشمندان و هنرمندان در محل سفارت فرانسه به دکتر داریوش شایگان اعطا شد. وی پیش از این در سال 2002 نشان هنر و ادب این کشور (شوالیه) را دریافت کرده بود.
 
وی افزود: نشان شوالیه به امضای نخست وزیر فرانسه می‌رسد اما نشان عالی دولت فرانسه را رییس جمهوری این کشور امضا می‌کند. داریوش مهرجویی، ژاله آموزگار، محمد احصایی و خانواده شایگان در این مراسم حضور داشتند.
 
حامد فولادوند، مترجم در این مراسم درباره داریوش شایگان و خدمات علمی و فرهنگی وی گفت: شایگان نخستین متفکر ایرانی است که در عرصه جهانی با بزرگانی مانند «هانری کُربن»، «گوستاو یونگ» و بسیاری دیگر از دانشمندان سوئیسی و فرانسوی گفت‌و‌گو داشته است. شایگان، تنها نویسنده‌ای است که توانسته در کتاب‌های درسی فرانسه جایی برای خود بازکند زیرا فرانسوی‌ها نثر شایگان به فرانسه را بهترین نثر می‌دانند.
 
داریوش شایگان نیز در این مراسم گفت: به آثار «مونتی»، «بودلر» و «پروست» به عنوان سه نویسنده بزرگ فرانسه علاقه‌مند هستم. کتاب «بودلر» را به چاپ رساندم و امیدوارم بتوانم کتاب «پروست» را نیز به پایان برسانم. به هر تقدیر تا آنجا که از عهده‌ام بر می‌آمده، کوتاهی نکرده‌ام، آینده را هم می‌سپاریم به دست سرنوشت.
 
شایگان در سال 2011 مدال عالی زبان و ادبیات فرانسه را از آن خود کرد. این مدال جزو مهمترین مدال‌های این کشور است که نخستین‌بار به یک ایرانی تعلق گرفت. وی در سال 2010 از دانشگاه «آرهوس» دانمارک نیز جایزه گفت‌و‌گوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را از آن خود کرد. جایزه مجمع نویسندگان فرانسوی زبان و نشان شوالیه از دیگر جوایزی است که به داریوش شایگان اعطا شده است.
 
داریوش شایگان فیلسوف و اندیشمند معاصر ایرانی است. غالب آثار شایگان به زبان فرانسه و در حوزه فلسفه تطبیقی است. «آسیا در برابر غرب»، «ادیان و مکتب‌های فلسفی هند»، «تصوف و هندوئیسم» و «افسون‌زدگی جدید، هویت چهل تکه و تفکر سیار» و «زیر آسمان‌های جهان» از جمله آثار این فیلسوف ایرانی است.

طراحی وب سایتفروشگاه اینترنتیطراحی فروشگاه اینترنتیسیستم مدیریت تعمیر و نگهداریسامانه تعمیر و نگهداری PM سامانه جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم جمع آوری شناسنامه کامپیوتر سیستم مدیریت کلان IT طراحی وب سایت آزانس املاک وب سایت مشاورین املاک طراحی پورتال سازمانی سامانه تجمیع پاساژ آنلاین پاساژ مجازی

جدیدترین اخبار

نام : *

پیغام : *