دانش آی آر
ماهي‌هاي مرکب غول‌پيکر تا 20 متر رشد مي‌کنند
تعداد بازدید : 574
بعد از کشف چند نمونه از ماهی‌های مرکب غول‌پیکر، دانشمندان در بررسی‌های خود دریافتند که این گونه دریایی حتی می‌تواند تا 20 نیز قد بکشد.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از foxnews، محققان در سال 2013 موفق به کشف یک نمونه ماهی مرکب غول‌پیکر در اسپانیا شدند که چشم‌هایش به اندازه توپ بسکتبال است. بزرگی این گونه جانور هنوز برای محققان یک راز باقی مانده است. ابعاد این ماهی به اندازه یک اتوبوس بود و همین امر باعث شد تا محققان تحقیقات خود را در زمینه میزان رشد ماهی‌های مرکب غول‌پیکر ادامه دهند.

محققان این گونه ماهی‌ مرکب‌ها را ابتدا در سال 1639 در ساحل ایسلند پیدا کردند. با وجود این، این هیولاهای دریایی به حدی بزرگ هستند که به جانوران افسانه‌ای بیشتر شباهت دارند و با انتشار اولین عکس گرفته شده از این جانور در سال 2004، وجود چنین جانور دریایی به واقعیت پیوست.

محققان با کشف این ماهی مرکب به دنبال آن بودند که این جانور چقدر رشد می‌کند. آنها در مطالعات قبلی خود که روی بیش از 130 گونه انجام داده بودند، اعلام کردند که هیچ کدام از این گونه بزرگ‌تر از 13 متر نیستند.

همچنان، تحقیقات قبلی برآورد می‌کنند که صدها هزار ماهی مرکب غول‌پیکر در اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند و دانشمندان دانشگاه «سنت اندروز» اسکاتلند معتقدند که این گونه حتی بیشتر از حدی که تصور می‌شد، می‌توانند رشد کنند.

تجزیه و تحلیل‌های آماری حاکی از آن است که ماهی مرکب غول‌پیکر در نهایت می‌تواند تا 20 متر نیز رشد کند. محققان در این داده‌ها، طول بدن 164 ماهی‌ مرکب، طول بدن 39 ماهی با اندازه استاندارد را اندازه‌گیری کردند که شامل طول بدن آنها به اضافه طول بلندترین بازوی آنها و نیز طول بدن 47 ماهی مرکب با طول کل بدن بود که طول بدن آنها را با طول شاخک‌ها دربرمی‌گرفت.

محققان در 46 نمونه، اندازه نوک دهان آنها را نیز در امتداد طول بدن آنها اندازه‌گیری کردند. اندازه نوک دهان می‌تواند به پیش‌بینی طول بدن کمک کند. آنها در نهایت دریافتند که طول بدن ماهی‌های مرکب می‌تواند از 3 متر تا 20 متر برسد. به گفته آنها، اندام‌های این گونه ماهی در گذر زمان کشیده می‌شود که باعث بلندتر شدن طول بدن این ماهی می‌شود.

مردم نیوزلند و اسپانیا گاهی گونه‌هایی از ماهی‌های مرکب غول‌پیکر را جمع می‌کنند. هر چه اندازه این ماهی‌ بزرگ‌تر می‌شود، احتمال خورده شدن آنها توسط نهنگ‌های عنبر کم‌تر می‌شود.

تاریخ درج : 1395/03/14
منبع خبر : peykeiran.com
نام : شهر :