دانش آی آر
کشف کوسه‌هاي شگفت‌انگيز در آتشفشان‌ فعال زيردريايي
تعداد بازدید : 542
کوسه‌ها بدون شک یکی از شگفت‌انگیز‌ترین و وحشتناک‌ترین جانداران دریا هستند اما یافته تازه دانشمندان نشان می‌دهد این جانداران هنوز شگفتی‌های تازه‌ای را برای علم در چنته دارند که توانایی تطبیق با محیط سخت آتشفشانی یکی از آنهاست.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از TheDodo، دانشمندان تیم نشنال جئوگرافی، با استفاده از یک زیردریایی و دوربین آب‌های عمیق این شبکه، به بررسی آتشفشان کاواچی در جنوب غربی اقیانوس آرام و در حوالی مجمع‌الجزایر سلیمان رفته بودند که با شگفت‌انگیز‌ترین منظره ممکن روبه‌رو شدند.

آتشفشان کاواچی نخستین فعالیت ثبت‌شده خود را در سال 1939 میلادی (1318 شمسی) انجام داد و آخرین باری هم که مواد مذاب را بیرون ریخت ژانویه 2014 (دی 1392) بود. تاکنون هیچ تصویری از دهانه این آتشفشان وجود نداشت زیرا غواصانی که برای تصویربرداری به این دهانه نزدیک شده بودند به دو علت از این محل فرار کردند، یکی اینکه هرکس در آب‌های اطراف دهانه شنا می‌کرد، دچار آسیب‌های شدید ناشی از «اسید» موجود در آب آن می‌شد و از سوی دیگر دمای آب اطراف این دهانه برای انسان غیر قابل تحمل است.

دانشمندانی که به کمک ربات زیرآبی قصد بررسی این آتشفشان را داشتند، در کمال شگفتی با شنای نوعی «کوسه کله چکشی» و نوعی «کوسه ابریشمی» روبه‌رو شدند که بدون هیچ مشکلی با گرما یا اسید موجود در محیط اطراف به زندگی روزمره خود مشغول بودند.

آب‌های اطراف این دهانه آتشفشانی گاهی تا 400 درجه سانتیگراد دما دارند و حداقل اسیدیته این آب‌ها در حد سرکه است. چنین محیطی برای اغلب جانداران تک‌سلولی هم غیر‌قابل تحمل است و حضور کوسه‌ها در این محیط سوالات و عجایب زیادی را برای دانشمندان ایجاد کرده است.
برنان فیلیپز، یکی از دانشمندان تیم نشنال جئوگرافی درباره سوالات به وجود آمده گفت: «مشخص نیست کوسه‌ها برای حضور در چنین محیطی چه تکاملی در چه بخشی از اندام‌های خود یافته‌اند یا اصولا تکامل خاصی پیدا کرده‌اند یا به طور معمول می‌توانند چنین محیطی را تحمل کنند؟ سوال دیگر این است که کوسه‌هایی که اینجا هستند، چگونه از وقوع آتشفشان بعدی مطلع می‌شوند و با چه سرعتی محل را ترک می‌کنند که آسیب نبینند؟»

در فیلم تهیه شده، برخی از کوسه‌ها حتی در دهانه آتشفشان زندگی می‌کنند و از آنجا که این محیط برای انسان به‌صورت فیزیکی غیر‌قابل دسترسی‌است، شگفتی‌ها و پاسخ سوالات نیز همچنان در یک فضای سیاه‌ و سفید بدون پاسخ باقی‌مانده‌اند. اینکه این‌کوسه‌ها چگونه و با چه فاصله زمانی وقوع آتشفشان بعدی را برای فرار به‌موقع تشخیص می‌دهند نیز از جمله شگفتی‌های این تصاویر است.
تاریخ درج : 1394/04/31
منبع خبر : peykeiran.com
نام : شهر :